Archiwum Rodziny Hassa

autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa
rok 1987

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany w czasie III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Zdjęcia plenerowe. Irena Hassa podtrzymuje córkę Kasię, która wdrapała się na podwyższenie, obok nich stoi druga córka, Joasia. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Pod Pałacem rozstawiono duże rusztowanie, na którym wznoszony jest wielki ołtarz, widać duży biały krzyż. Przelatuje śmigłowiec. Głowy zgromadzonych ludzi. Ludzie obserwują przelatujący śmigłowiec, niektórzy wspięli się na drzewo, dzieci siedzą na ramionach rodziców. Tłumy po dwóch stronach ulicy, którą przejeżdżają czarne limuzyny i funkcjonariusze na motorach. Tłum ludzi pod Pałacem Kultury i Nauki, obok niego widać ustawiony ołtarz i grupę dostojników kościelnych. Ulicą w kierunku kamery idzie Joasia w kraciastej sukience. Joasia w tłumie ludzi, widać, że stoi niedaleko Rotundy przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie, nieopodal widać Pałac Kultury i Nauki. Ujęcie jadącego papamobile papieża Jana Pawła II, który w geście błogosławieństwa ma uniesione dłonie. Ludzie machają. Dziewczyny, trzymając się za ręce, idą z tłumem.

słowa kluczowe Polska  Warszawa  pielgrzymka  papież  Jan Paweł II  Karol Wojtyła  Pałac Kultury i Nauki w Warszawie  ołtarz  śmigłowiec  tłum  wierni  Rotunda w Warszawie  papamobile  duchowieństwo