Archiwum Rodziny Hassa

autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Zbigniew Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa
rok 1988

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Relacja z pobytu rodziny Hassa na ich działce w Kajetanach. Na filmie widoczni są Irena i Zbigniew Hassa, córki Joanna i Katarzyna. Ujęcia plenerowe. Irena z Kasią i Joasią wysiadają z samochodu (syrenka 105L). Do bagażnika na dachu auta przywiązane są beczki z wodą, którą na działkę trzeba było dowozić. Kasia dużą piłą piłuje patyk, kucając na murku. Na budowie domku Joasia wylewa wodę z dużej blaszanej konewki. Irena, klęcząc, sadzi roślinę. Szkielet domu w budowie. Joasia pompuje do wiadra wodę ze studni. Ujęcie zza ogrodzenia sąsiadów przed domkiem. Sceny z budowy, Zbigniew wyrównuje łopatą podłoże. Joasia i Kasia bawią się pośród fundamentów. Bardzo krótkie i niewyraźne ujęcie, piknik na kocu. Ujęcia plenerowe, piknik ze znajomymi w Powsinie. Irena w towarzystwie znajomej kobiety pali papierosy przy rozstawionym stoliku, obok stoi Kasia w kapelusiku z napisem „Orbis”. Przy leśnej drodze stoją zaparkowane dwa samochody, jeden to fiat 126p „maluch” z bagażnikiem na dachu, na fotelu kierowcy siedzi dziewczynka. Obok samochodu mężczyzna pali papierosa. Relacja z uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie przez Katarzynę, córkę Zbigniewa. Ujęcie plenerowe na wilanowskim osiedlu. Kasia i Joasia w galowych strojach wychodzą z klatki schodowej. Idą uliczką osiedla. Widać wejście do szkoły, tabliczkę z napisem: „Szkoła Podstawowa nr 300”, szkoła mieści się przy ulicy Gubinowskiej. Kasia przed szkołą wśród uczniów, stojące na przodzie grupy dziewczynki trzymają kartkę z napisem „1B”. Kasia razem z nauczycielką i innymi uczniami wchodzi po schodkach do szkoły, idą korytarzem. Ujęcie szkolnej klasy, Kasia siada w ławce z koleżanką. Kasia wybiega po schodkach ze szkoły, Irena trzyma ją za rękę. Idą we trzy, mama z Joasią i Kasią. Ujęcie szkoły z zewnątrz, przy ogrodzeniu widać zaparkowany barakowóz. Kasia z siostrą idą do szkoły, Joasia niesie donicę z rośliną w ramach akcji przynoszenia roślin do klasy. Dziewczyny wychodzą z Ireną z domu, Kasia ma na plecach tornister, pokazuje język do kamery.