Archiwum Rodziny Hassa

kolekcja Archiwum Rodziny Hassa
autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Elżbieta Żelazko; Agnieszka Żelazko; Jadwiga Hassa; Stanisław Hassa; Regina Hassa
lokacje Łomża, Polska  Warszawa, Polska
rok 1988

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany podczas zimowiska w Łomży, Joasia i Kasia były uczestnikami zimowiska, a ich mama Irena Hassa jedną z wychowawczyń. Tabliczka z napisem „Rezerwat żubrów”. Wzdłuż ogrodzenia idzie grupa młodzieży z wychowawczyniami, wśród których widać Irenę. Irena z Kasią idą ulicą w Łomży, podchodzą do budki z kwiatami, na kolejnym ujęciu Irena trzyma w ręku mały bukiecik. Irena i Kasia spotykają się z grupką młodzieży na rynku. Kasia z mamą idą ulicą, w rękach trzymają plastikowe reklamówki, Irena puszcza całusa do kamery. Irena z kobietą i mężczyzną stoją w plenerze, zbliżenie na butelkę piwa łomżyńskiego, cała trójka z butelkami w rękach pije piwo. Widok z góry na rzekę. Warszawa. Pierwsza komunia święta Agnieszki Żelazko, siostrzenicy Zbigniewa Hassa. Widok kościoła św. Katarzyny, przed kościołem wśród innych zgromadzonych stoi Irena z córkami. Podjeżdża żółty fiat 125p (duży fiat), wysiada z niego Agnieszka w sukience komunijnej, idzie w stronę kościoła, trzymając za rękę swoją mamę Elżbietę, później witają się z rodziną. Przed kościołem ksiądz kropi dzieci wodą święconą. Dziewczynki w sukienkach komunijnych wchodzą do kościoła. Ujęcie dzieci wychodzących z kościoła. Agnieszka z Elżbietą stoją przed kościołem, mama pokazuje jej kamerę. Wśród stojących przed kościołem widać rodziców Zbigniewa – Stanisława i Janinę oraz Reginę Hassa – babcię Zbigniewa. Zdjęcia plenerowe, przed domem. Joasia, Kasia, Agnieszka i inne dzieci na podwórku grają w badmintona.

słowa kluczowe Łomża  zimowisko  rezerwat żubrów  kwiaciarnia  bukiet  rynek  piwo łomżyńskie  butelka  picie  Warszawa  pierwsza komunia święta  kościół  kościół św. Katarzyny  fiat 125p  duży fiat  dzieci  kropienie wodą święconą  ksiądz  rodzina  badminton