Archiwum Rodziny Hassa

kolekcja Archiwum Rodziny Hassa
autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Elżbieta Żelazko; Józef Żelazko; Zenona Pruszkowska
lokacje Kajetany, Polska  Warszawa, Polska
rok 1983

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Mieszkanie rodziny Hassa na warszawskim Wilanowie. Wizyta duszpasterska, ksiądz święci mieszkanie, później ściska Joasię, córkę Ireny i Zbigniewa. Sceny z życia rodziny: widzimy Irenę Hassa, żonę Zbigniewa, i córki, Joannę i Katarzynę. Sąsiadki państwa Hassa z wizytą w ich mieszkaniu, jedna z nich głaszcze psa o imieniu Kora. Dziewczynki kąpią się w wannie, Joasia całuje Kasię, wygłupiają się do kamery. Irena wyciera ręcznikiem Kasię, która siedzi na jej kolanach na wersalce. Zakłada jej górę od piżamy. Ujęcie Kasi w drewnianym łóżeczku. Zdjęcia plenerowe zimą. Irena ciągnie dziewczynki na sankach na osiedlowej uliczce, wokół widać wysokie bloki. Impreza rodzinna w mieszkaniu Hassów z okazji drugich urodzin Kasi. Wśród gości widać między innymi Elżbietę Żelazko, siostrę Zbigniewa, i jej męża Józefa, Zenonę, matkę Ireny, oraz sąsiadów. Kasia podchodzi do tortu, na którym palą się dwie świeczki, zdmuchuje jedną świeczkę, z drugą pomaga jej mama. Irena przytula i całuje Kasię, obie biją brawo. Za ich plecami pojawia się pies. Ujęcia gości, którzy siedzą na fotelach, wersalce. Relacja z uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie przez Joasię, córkę Zbigniewa. Asia z dwoma kucykami związanymi białymi kokardkami, w kraciastej spódniczce i białej bluzce idzie w stronę szkoły (szkoła nr 115 na ul. Okrężnej). Stoi obok chłopca na tle napisu „Witaj szkoło!”. Dzieci w galowych strojach razem z nauczycielkami są na boisku szkolnym, trzymając się za ręce, tworzą wielkie koło. Uczniowie, trzymając się za ręce, idą w stronę szkoły. Joasia stojąca w grupie dzieci przed szkołą macha do kamery. Przemówienie dyrektorki szkoły. Ujęcia z wnętrza szkoły, dzieci siedzą w ławkach w klasie. Nauczycielka stojąca przed dziećmi patrzy w stronę kamery i się uśmiecha. Nauczycielka wyprowadza uczniów przed szkołę. Asia wychodzi z bloku, za nią idzie Irena niosąca na ręku Kasię. Ślubowanie klas pierwszych. Apel w sali gimnastycznej w szkole, wchodzi poczet sztandarowy. Ujęcia przed szkołą. Ujęcia plenerowe przed kościołem, z kościoła wychodzi Irena, trzymając za ręce Kasię i małego chłopca. Kasia puszcza rękę mamy i biegnie w stronę kamery. Seria scen dokumentujących życie rodziny Hassa. Rodzinna uroczystość w mieszkaniu. Dziewczynki wychodzą z łazienki, w rękach trzymają grzechotki. Impreza w mieszkaniu. Rodzina i sąsiedzi biesiadują przy stole, obok włączonego telewizora siedzi mężczyzna, w ręku trzyma kieliszek, w drugim ręku małego misia, udaje, że misio pije z kieliszka. Na kolanach kobiety siedzi Kasia, po drugiej stronie stołu widać Irenę palącą papierosa. Asia w łóżku w pościeli. Zdjęcia plenerowe, przed kościołem, z samochodu wysiada kardynał Józef Glemp. Wnętrze mieszkania, zbliżenia na dziewczynki przed ubraną choinką, Joasia poprawia Kasi włosy. Dziewczynki tańczą, na dywanie za nimi leży pies Kora. Asia przytula i całuje Kasię. Kasia głaszcze leżącego psa.