Archiwum Rodziny Hassa

autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Zbigniew Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa
rok 1984–1985

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany w czasie wyjazdu wakacyjnego na kolonie do Gwoźnicy Górnej, w którym uczestniczyły Joanna i Katarzyna, a ich mama Irena Hassa była wychowawczynią na kolonii. Ujęcia z odkrytego basenu: Irena uczy pływać Kasię, kąpiące się dzieci. Grupa kolonijna na górskiej wycieczce, panorama okolicy, widać stogi siana na łące. Grupa przystaje przy dużym metalowym krzyżu. Wycieczka statkiem, bardzo krótkie ujęcie. Ujęcia plenerowe. Obok autokaru widać parę w strojach ślubnych, w otoczeniu gości w różnych przebraniach. Grupa śpiewa młodej parze. Pan młody całuje pannę młodą. Grupa w przebraniach idzie w stronę kamery, śpiewając, jedna z kobiet „gra” na rondlu jak na gitarze. Ujęcie Zbigniewa Hassa stojącego w plenerze. Jest to zapis zabawy w „bramkę”, która polegała na tym, że grupa kolonijna robiła blokadę na drodze i nie przepuszczała przejeżdżających, dopóki nie dostała jakiegoś fanta. Tym razem trafiło na miejscową młodą parę. Ujęcia z dużej sali, w której ma miejsce zabawa kolonijna. Widać zgromadzoną grupę młodzieży i wychowawców, prawdopodobnie odbywa się jakiś spektakl, Irena pije z dużej butelki. Krótkie ujęcie z górskiej wycieczki. Zapis wycieczki statkiem turystycznym. Różne ujęcia Kasi, stojącej przy burcie, siedzącej na kolanach Ireny, później na ławce pod dużym kołem ratunkowym. Ujęcie Zbigniewa siedzącego na ławce na statku, później kolejne zbliżenia Kasi. Ujęcia krajobrazu z jadącego autokaru. Wycieczka górska, postój przy drewnianej wiacie. Kobieta z reklamówką w ręku idzie przez pole, nieopodal widać zaparkowane autokary i auta. Irena i Kasia piją oranżadę z butelek, stojąc przy drewnianej ławie pod wiatą. Relacja z kolonijnej zabawy w śluby. Na sali przed publicznością odgrywane są kolejne scenki „ślubów”. Jednym z „panów młodych” jest Zbigniew, a jego „wybranką” kierowniczka kolonii.