Archiwum Rodziny Hassa

kolekcja Archiwum Rodziny Hassa
autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Zbigniew Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Zenona Pruszkowska
lokacje Warszawa, Polska
rok 1988–1989

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Zapis wizyty na Cmentarzu Bródnowskim w dniu Wszystkich Świętych. Przed grobem rodziny Rutkowskich, na którym stoją kwiaty i płoną znicze, stoją Irena Hassa z córkami Joasią i Kasią oraz jej matka Zenona. Ujęcia plenerowe ze spaceru po Starym Mieście w Warszawie. Kasia, kucając, usiłuje złapać gołębia, stojąca obok Irena zagląda do torby. Za ich plecami widać rozstawione stoisko z portretami. Panorama rynku Starego Miasta, widać rusztowania na kamienicach, pod ścianami budynków liczne stojaki z obrazkami. Irena z Kasią idą w stronę Barbakanu, później wchodzą po schodkach na mury obronne. Zbigniew z Ireną idą uliczką Starówki (Kasia filmuje). Park w Powsinie, ujęcia plenerowe zimą. Członkowie rodziny kolejno zjeżdżają na sankach, niektóre zjazdy kończą się upadkiem. Irena idzie w stronę kamery, ciągnąc sanki, na których siedzą dziewczyny. Relacja z wizyty przyjaciół rodziny Hassa Daisy i Raimunda (pilota), Szwajcarów. Wnętrze mieszkania w Wilanowie, widać siedzącą na kanapie Daisy. Raimund i Daisy wznoszą toast małymi kieliszkami. Obok nich na kanapie zasiada Kasia z małym pieskiem, Funią, na rękach i Joasia. (Daisy i Raimund poznali rodzinę Hassa poprzez akcję pomocową, która polegała na tym, że w zakładach pracy wywieszano listy rodzin potrzebujących wsparcia. Listy te trafiały do rodzin w zachodniej Europie, które później przysyłały paczki i inne formy wsparcia. Na taką listę wpisali rodzinę Hassa znajomi rodziców pani Ireny, a pomagającymi im byli właśnie Szwajcarzy Daisy i Raimund, który był zawodowym pilotem. Rodziny zaprzyjaźniły się).