Archiwum Rodziny Pisarków

autorzy/autorki Walery Pisarek
występują Krystyna Pisarkowa
kraj Jugosławia; Francja; Polska

Walery Pisarek był znanym językoznawcą, medioznawcą i popularyzatorem nauki. Kupił kamerę na początku lat 60., podczas wyjazdu służbowego na Węgry, dokąd pojechał jako kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Nowej Hucie.

Sceny rodzajowe z wyjazdów zagranicznych, nagrane przy okazji uczestnictwa w konferencjach prasoznawczych m.in. w Dubrowniku i Paryżu. W Dubrowniku autorowi towarzyszyła żona, Krystyna Pisarkowa, widzimy ją podczas zwiedzania miasta i wycieczki statkiem. W Paryżu Walery Pisarek był już sam i filmował emblematyczne atrakcje turystyczne miasta: Notre Dame, nabrzeża Sekwany, pomnik Joanny d’Arc, plac Republiki, Moulin Rouge, wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny i oczywiście witryny z gazetami. Potem następują ujęcia z wycieczki najprawdopodobniej do Hiszpanii (corrida dla turystów, pomnik Don Kichota, widoki z okna autokaru). Film kończy scena, w której Krystyna Pisarkowa z córką Dorotą celują w obiektyw zabawkowymi pistoletami. Najprawdopodobniej ujęcie to pochodzi z roku 1967.

(KN)