Archiwum Rodziny Bełżeckich

kolekcja Archiwum Rodziny Bełżeckich
autorzy/autorki Zbigniew Bełżecki
występują Zbigniew Bełżecki; Jadwiga Bełżecka; Marzena Kawalerowicz; Stanisław Bartkowski
lokacje Kraków, Polska
rok 1969

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Film nagrany przypuszczalnie w 1969 roku. Sceny rodzajowe z wypadu pod Kraków, w którym uczestniczyli Zbigniew i Jadwiga Bełżeccy, ich córka Marzena i jej ówczesny chłopak Stanisław Bartkowski, zwany przez rodzinę Bartkiem. Spędzili tam kilka dni w wynajętym drewnianym domku. W filmie oglądamy wyłącznie Marzenę z Bartkiem spacerujących po lesie, stojących na kamieniach w górskim potoku, rozmawiających i bawiących się. Wyjazd odbył się wiosną, z jednej strony mamy więc pokryte śniegiem stoki pagórków, a z drugiej młodych częściowo rozebranych, skąpanych w ciepłym wiosennym słońcu. Marzena ma wówczas 17 lat, wciąż chodzi do liceum.

Cz. 2

Film nagrany przypuszczalnie w 1969 roku. Sceny rodzajowe z niedzielnego wypadu pod Kraków, w którym udział wzięli Zbigniew i Jadwiga Bełżeccy z córką Marzeną. Rodzina przyjechała tutaj syreną – autem, które bardzo źle wspominają i którego po roku się pozbyli. Kobiety w strojach kąpielowych gotują na ognisku wodę i opiekają kiełbaski. Z ogniska strasznie się dymi – to jeden z motywów charakterystycznych dla filmów Bełżeckiego, który dla podniesienia dramatyzmu wrzucał do ognia mokre liście, dzięki czemu wszystko prezentować się miało bardziej spektakularnie. Jak widać, rodzina z pokorą znosi ten zabieg. Po przygotowaniu posiłku Zbigniew Bełżecki czyści i poleruje karoserię auta, pozostali grają w badmintona.

słowa kluczowe niedziela  liceum  ognisko  syrena  auto  rzeka  kiełbasa  gotowanie  góry  śnieg  zabawa  dym  efekty specjalne  badminton