Archiwum Rodziny Bełżeckich

autorzy/autorki Zbigniew Bełżecki
występują Marzena Kawalerowicz; Jadwiga Bełżecka; Zbigniew Bełżecki
czas trwania 00:13:33
lokacje Prudnik, Polska  Międzyzdroje, Polska  Świnoujście, Polska  Kamień Pomorski, Polska
rok 1974

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Wizyta w ośrodku wypoczynkowym w Prudniku w lipcu 1974 roku. Marzena na huśtawce, w tle ówczesny, nielubiany przez rodzinę, środek transportu – syrena. Wspólny wyjazd z rodzicami do ośrodka, gdzie na kwatery zaadaptowane zostały stare wagony kolejowe.

Cz. 2

Nysa – krótkie sceny rodzajowe: miejski spacer, spacer i odpoczynek na łonie natury.

Cz. 3

Sceny rodzajowe z wakacyjnego wyjazdu nad morze, do Międzyzdrojów, a także z wizyt w Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim w 1974 roku. To był jeden z łącznie jedenastu wyjazdów do nadmorskiego kurortu, jedyny, w którym uczestniczył Zbigniew Bełżecki, który urlopy wolał spędzać na Mazurach. Typowe sceny wakacyjne: spacery po nadmorskich plażach, lesie czy nadmorskich bulwarach, gra w siatkówkę plażową, poszukiwanie bursztynu, zakupy w sklepach z pamiątkami i odpoczynek na plaży.

słowa kluczowe Prudnik  podróże  czas wolny  rekreacja  Nysa  Międzyzdroje  Świnoujście  Kamień Pomorski  morze  Bałtyk  wczasy  wakacje  siatkówka  bursztyn  handel uliczny