Archiwum Rodziny Bełżeckich

występują Marzena Kawalerowicz; Jadwiga Bełżecka
czas trwania 00:19:12
rok 1978

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Sceny z życia rodzinnego zarejestrowane w maju 1978 roku w warszawskim mieszkaniu Marzeny. Film zatytułowany Gdy Sylwia była jeszcze kruszynką. Marzena opiekuje się córeczką Sylwią, przytula ją, karmi, przewija. Dziewczynka jest jeszcze bardzo mała, z trudem utrzymuje głowę w górze w pozycji leżącej.

Cz. 2

Wrzesień 1978 roku, warszawskie mieszkanie Marzeny. Sceny z życia rodzinnego: Sylwia, córka Marzeny, eksploruje świat: raczkuje po drewnianym parkiecie, nieporadnie próbuje napić się z butelki ze smoczkiem, stoi oparta o pufę, bawi się z własnym odbiciem w lustrze.

Cz. 3

Listopad 1978 roku, wizyta w domu rodzinnym w Krakowie. Marzena i Jadwiga opiekują się małą Sylwią, bawią się z nią, karmią ją. Sylwia raczkuje i z dużym zacięciem eksploruje mieszkanie dziadków, próbuje stawać, sięga po zabawki, a także próbuje samodzielnie pić z butelki i jeść kajzerkę.

słowa kluczowe Warszawa  Kraków  dziecko  niemowlak  zabawa  kajzerka  butelka  raczkowanie  karmienie  przewijanie  jedzenie