Archiwum Rodziny Bełżeckich

czas trwania 00:25:01
kraj Polska; Francja; Wielka Brytania
rok 1968-1973

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

„Warszawa, Londyn, Paryż, dwa miesiące podróży po Anglii” – informuje plansza otwierająca film, na który składają się sceny z europejskiej podróży Zbigniewa Bełżeckiego. Film powstał przypuszczalnie na przełomie lat 60. i 70.

Cz. 1

Widokówka z Warszawy zarejestrowana 17 czerwca: Kolumna Zygmunta III Wazy, szyld restauracji Bazyliszek na Rynku Starego Miasta, Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Cz. 2

Krótka impresja filmowa zarejestrowana 24 czerwca w Paryżu, otwierają ją ujęcia Dzielnicy Łacińskiej. Zbigniew Bełżecki był w Paryżu wielokrotnie, film jest więc nie tyle typowym materiałem z wyjazdu turystycznego, co próbą uchwycenia tego, co fascynowało autora: tętniącej życiem metropolii, ulic, które przemierzają różnorodni turyści i mieszkańcy, kwitnącego handlu ulicznego i intensywnego ruchu drogowego. Feeria kolorów i dźwięków. Film wieńczy sekwencja z lotniska, która zapowiada przeniesienie akcji do stolicy Wielkiej Brytanii.

Cz. 3

Do Londynu Zbigniew Bełżecki trafia 26 czerwca. Od razu widać, że autor nie jest tu bywalcem i nie chodzi, jak w Paryżu, własnymi ścieżkami. Obrazy ze stolicy Wielkiej Brytanii to przede wszystkim przegląd największych atrakcji Londynu: Tower of London, Tower Bridge, budynek parlamentu brytyjskiego, Big Ben, Piccadilly Circus. Nie brakuje także scen rodzajowych z życia wielkiej metropolii, ujęć ulic, które niestrudzenie przemierzają charakterystyczne piętrowe autobusy, reklam ulicznych i handlu, a także neonów. W ujęciu z Soho widzimy Windmill Cinema – kino, które działało do 1974 roku, co pozwala choćby ramowo datować powstanie filmu.

Cz .4

Stanmore – przedmieście Londynu, gdzie mieszkała kuzynka Bełżeckiego, u której się zatrzymał na czas pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii. Typowe sceny z życia rodzinnego, wspólny posiłek w ogrodzie, odpoczynek i zabawa na trawie.

Cz. 5

Wizyta na Skomer Island, wyspie położonej w zachodniej Walii. Sceny rodzajowe z wyjazdu turystycznego: przejazd wąskimi lokalnymi uliczkami, skaliste brzegi wyspy filmowane zarówno z lądu, jak i z wody, wysokie fale, turyści na kamienno-skalistej plaży.

Cz. 6

Powrót do Londynu. Sceny rodzajowe z życia miasta, uliczny handel, ruch samochodowy, rozliczne ujęcia ulic pełnych przechodniów, a także atrakcje turystyczne: Trafalgar Square, pomnik Achillesa w Hyde Parku.

Cz. 7

Zbigniew Bełżecki wrócił z Londynu do Francji 16 lipca, o czym informuje widzów specjalna plansza. W Paryżu oglądamy katedrę Notre Dame, sceny rodzajowe z życia miasta: ruch samochodów, handel uliczny, rozświetlone neonami życie nocne stolicy Francji.

Cz. 8

3 sierpnia Bełżecki trafia do Apremont, miejscowości w regionie Owernia-Rodan-Alpy, gdzie filmuje scenki rodzajowe z codziennego życia na prowincji.

Cz. 9

Dokumentację podróży po Wielkiej Brytanii i Francji wieńczy materiał z wycieczki do Mont Saint-Michel – wyspy na kanale La Manche, którą z lądem łączy mierząca niemal 2 kilometry grobla. Obserwujemy sceny rodzajowe z życia miasta, a także główną atrakcję turystyczną – sanktuarium Michała Archanioła.