Archiwum Rodziny Bełżeckich

występują Zbigniew Bełżecki; Marzena Kawalerowicz; Jadwiga Bełżecka
czas trwania 00:13:11
rok 1974;

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Wyjazd do Międzyzdrojów w 1974 roku, dokąd Marzena pojechała z rodzicami Zbigniewem i Jadwigą oraz ich przyjaciółmi. Typowe sceny rodzajowe dla pobytu nad morzem: odpoczynek na plaży, kąpiele, spacery po mieście i mecze siatkówki plażowej, w których uczestniczyła Marzena.

Cz. 2

Sceny rodzajowe z typowego, weekendowego wyjazdu w okolice Krakowa, tym razem do Ojcowa. Marzena z rodzicami: Zbigniewem i Jadwigą Bełżeckimi, przyjaciółmi i ich psem rasy bokser. Krajobraz jesienny, piknik na trawie. Marzena kreśli szkice, tańczy, próbuje dosiąść ojca na barana. Spacer w górach, wokół wspinacze linowi, kąpiel w rzece – Marzena pływa kraulem i żabką, woda to jej żywioł.

Cz. 3

Sceny rodzajowe z wyjazdu na wieś w okresie wykopków. Wspólne ognisko i pieczenie ziemniaków. Jak wspomina Marzena Kawalerowicz, za ziemniaki zapłacono zaocznie – chłopa, który ja uprawiał, nie było na miejscu. Bełżeccy nakopali więc ziemniaków i zostawili pieniądze.

słowa kluczowe Bałtyk  Międzyzdroje  morze  kąpiel  siatkówka plażowa  Ojców  wspinaczka linowa  pływanie  ognisko  ziemniaki  pieczenie ziemniaków  wieś  wykopki