Archiwum Rodziny Hajnoszów

autorzy/autorki Maria Gepner-Hajnosz
kraj Finlandia
rok 1969

Maria Gepner Hajnosz, architektka, w latach 1975–1983 wykładowczyni na Uniwersytecie Ahmadu Bello w Zarii (Nigeria). Brała udział w Powstaniu Warszawskim razem z matką Stefanią Gepner i bratem Bolesławem, pracowali w kuchni. Bolesław zginął w Powstaniu w wieku 13 lat.

Film powstał podczas wyjazdu służbowego Marii Gepner Hajnosz do Helsinek. Park w Helsinkach, na pierwszym planie rzeźba nagiej kobiety. Przechodnie, kobieta z dzieckiem w nosidełku, ma na sobie spodnie dzwony. Port w Helsinkach, rząd przycumowanych łodzi. Kaczki na wodzie. Widok na port, duży zacumowany statek, prom z napisem „Viking Line”. Wysepki w pobliżu nabrzeża portowego. Na wodzie widać żaglówkę. Ujęcie z płynącego statku. Ujęcia z Helsinek, m.in. plac Senacki, helsińska katedra, pomnik cara Aleksandra II. Ulica, grupa mężczyzn w mundurach przechodzi przez pasy. Przystanek tramwajowy.

słowa kluczowe Finlandia  Helsinki  port  żaglówka  jacht  park  spodnie dzwony  Viking Line  plac Senacki  katedra  pomnik cara Aleksandra II  mundur