Archiwum Rodziny Janczurów

występują Zbigniew Janczur; Wanda Janczur
kraj USA
rok 1977

Sceny rodzajowe z pobytu w Nowym Jorku. Film nagrany w pierwszej połowie 1977 roku, kiedy Wanda Janczur była w zaawansowanej ciąży z synem Ireneuszem. Widzimy m.in. Wandę, Zbigniewa i ich córkę na wieży widokowej World Trade Center, skąd rozpościera się imponująca panorama Nowego Jorku: przecinające East River mosty łączące Manhattan i Brooklyn, estuarium East River. Kamera rejestruje też życie uliczne Nowego Jorku: kompleks World Trade Center, Twin Towers, ulice Chinatown czy 6th Avenue. Film został nakręcony niedługo przed powrotem małżeństwa Janczurów do Polski. W końcowych ujęciach widzimy konsulat polski na Manhattanie.