Archiwum Rodziny Oparowskich

kolekcja Archiwum Rodziny Oparowskich
autorzy/autorki Zygmunt Oparowski
występują Maria Oparowska; Zygmunt Oparowski; Wanda Oparowska; Lech Oparowski; Tadeusz Oparowski; Krystyna Oparowska; Maria Oparowska; Adam Oparowski;   Kazimierz Oporowski; Andrzej Gorzelak; Elżbieta Gorzelak

Maria i Zygmunt Oparowscy, córka Wanda i syn Lech; Tadeusz Oparowski, przyrodni brat Zygmunta, jego żona Krystyna, córka Maria i syn Adam; Kazimierz Oporowski, ojciec Zygmunta; Andrzej i Elżbieta Gorzelak.

Autorem zdjęć jest Zygmunt Oparowski, inżynier, budowniczy Huty Częstochowa i Huty Katowice.

Częstochowa, zima. Spacer po parku pod Jasną Górą. Maria, Zygmunt, Wanda i Leszek Oparowscy bawią się w śniegu, rzucają śnieżkami. Maria podchodzi do pomnika Stanisława Moniuszki. Leszek strąca śnieg z krzaka, kładzie się na śniegu i robi „orzełka”. Wyjazd wakacyjny nad morze. Rodzina Oparowskich na molo w Sopocie. Ujęcie żołnierzy idących na molo. Odwiedziny rodziny Oparowskich u rodziny w Bydgoszczy (Tadeusz, przyrodni brat Zygmunta, jego żona Krystyna, ich dzieci Adam i Marysia). Oparowscy wraz z kuzynami idą ulicą Bydgoszczy, wsiadają do autobusu, ujęcie z wnętrza autobusu. Wejście do parku, ogródka jordanowskiego. Wanda i Leszek z Adamem i Marysią wchodzą do samolotu ustawionego w parku. Maria i Krystyna spacerują alejką. Basen w parku. Plac zabaw, dzieci wspinają się po drabinkach, bawią się w fontannie, grają w piłkę. Las w okolicach Bydgoszczy. Spacer rodzinny, jako ostatni idzie Kazimierz Oporowski, ojciec Zygmunta. (Mają inaczej brzmiące nazwisko, ponieważ Zygmunt po wojnie zmienił nazwisko na Oparowski. Kazimierz pozostał przy nazwisku Oporowski). Piknik w lesie. Wanda staje na rękach. Kazimierz z wnukami – Wandą i Leszkiem. Krótkie ujęcie pobytu nad wodą. Częstochowa, parafia św. Stanisława, pierwsza komunia święta Leszka. Ksiądz prowadzi dzieci w strojach komunijnych do kościoła. Zbliżenie Leszka. Ksiądz kropi dzieci wodą święconą. Leszek w towarzystwie siostry i kuzynostwa Andrzeja i Eli Gorzelak idzie ulicą, niosąc świecę komunijną. 1960/1961 r. Wyjazd wakacyjny rodziny Oparowskich nad morze. Gdynia, ulicą idą Maria z Wandą i Leszkiem, którzy mają na głowach duże kapelusze. Port, statki, idą marynarze. Ujęcia okrętów. Ujęcie ze statku wycieczkowego. Rodzina zwiedza port, stocznię, przy brzegu stoi zacumowany statek Batory. Tłum ludzi na nabrzeżu. Ujęcie budynku, na którym widnieje tabliczka z napisem „Polskie Linie Oceaniczne. Gdynia. Biuro Portowe”. Załadunek statku Batory, pasażerowie na pokładzie. Film wcześniejszy, ok. 1955 r. Częstochowa. Wanda i Leszek idą alejką, trzymając się za ręce, w oddali widać wieżę kościoła. Dzieci biegną dróżką, trzymając się za ręce. Pole za ogrodzeniem z drutu kolczastego. Wanda i Leszek spacerują po lesie. Dzieci stoją przy motorze Zygmunta. Wyjazd wakacyjny rodziny Oparowskich (prawdopodobnie Żarki). Dzieci przykucnięte nad brzegiem rzeki. Maria, Wanda i Leszek idą drogą. Panorama górzystego krajobrazu, pola ze stogami siana. Ujęcia z plaży nad rzeką, dzieci bawią się w wodzie. Maria sadza Leszka na dmuchanej żabie. 1960/1961 r. Wyjazd wakacyjny rodziny Oparowskich nad morze. Gdynia. Statek Batory wypływa w morze. Wycieczka do Gdańska, Maria z dziećmi na ulicy, zwiedzanie starówki, posąg Neptuna. Ujęcie starówki z góry.

słowa kluczowe Częstochowa  park pod Jasną Górą  śnieg  rzucanie śnieżkami  zabawa  dzieci  pomnik Stanisława Moniuszki  Sopot  molo  żołnierz  Bydgoszcz  autobus  park  plac zabaw  samolot  basen  las  spacer  piknik  stawanie na rękach  parafia św. Stanisława w Częstochowie  pierwsza komunia święta  kościół  ksiądz  wakacje  morze  Gdynia  port  statek Batory  okręt  motor  Żarki  rzeka  zabawka dmuchana  pole  góry  stare miasto  Gdańsk  posąg Neptuna