Archiwum Rodziny Oparowskich

kolekcja Archiwum Rodziny Oparowskich
autorzy/autorki Zygmunt Oparowski
występują Maria Oparowska; Zygmunt Oparowski; Wanda Oparowska; Lech Oparowski; Kazimierz Oporowski; Czesław Ilnicki; Małgorzata Ilnicka; Mariusz Ilnicki; Zofia Zaród; Franciszek Zaród; Mirosław Oparowski; Sławomir Oparowski

Maria i Zygmunt Oparowscy, córka Wanda, syn Lech; Kazimierz Oporowski, ojciec Zygmunta; Czesław Ilnicki z żoną, synkiem Mariuszem i córką Gosią; Zosia Zaród, siostra Zygmunta, i jej mąż Franciszek Zaród; Mirosław Oparowski, brat Zygmunta z rodziną, Sławomir Oparowski, syn Mirosława.

Odwiedziny u kuzynów, rodziny Ilnickich, w Lublinie i okolicach. Działka Czesława Ilnickiego pod Lublinem. Kury przechadzające się po podwórzu. Widać pochylonego nad ziemią Kazimierza Oporowskiego, ojca Zygmunta. Czesław Ilnicki podaje Kazimierzowi fotografie i wspólnie je oglądają, towarzyszy im Leszek i Franciszek Zaród – zięć Kazimierza. Ujęcie odjeżdżającego samochodu (trabant). Widok przez tylną szybę na gospodarzy machających na pożegnanie. Lublin. Państwo Oparowscy i Ilniccy zwiedzają campus Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zbliżenie na pomnik z napisem: „Marii Curie-Skłodowskiej uniwersytet jej imienia i społeczeństwo”. Sceny ze spotkania rodzinnego z okazji chrztu Gosi Ilnickiej w mieszkaniu Ilnickich w Lublinie. Zbliżenie na Mariusza, syna Czesława. Przy zastawionym stole widać rozmawiających i śmiejących się gości, rodziny Oparowskich i Ilnickich. Wanda trzyma na kolanach Mariusza. Zbliżenie na płaczącą Gosię w białym beciku. Siedząca za stołem Wanda trzyma w objęciach Gosię. Zastawiony stół, widać na nim półmiski z wędlinami i butelki z alkoholem. Ujęcia gości, wśród nich Leszek, Maria i Wanda Oparowscy, Sławomir Oparowski, Zofia i Franciszek Zaród. Odwiedziny u Mirosława, brata Zygmunta Oparowskiego, w PGR pod Kraśnikiem. Przed domem widzimy Mirosława z synem oraz Kazimierza Oporowskiego. Sceny z rodzinnego spaceru. Przechadzka wśród drzew, nad wodę. Młodzież wchodzi na wąski pomost na stawie, przy brzegu stoi Kazimierz. Spacer aleją, na pierwszym planie widzimy Kazimierza z synami, Zygmuntem i Mirosławem. Na podwórku przed domem Wanda i Leszek głaszczą białego królika. Pies straszy królika. Rok 1964. Wyjazd wakacyjny do ośrodka wypoczynkowego w Dziadówkach.  Na siatkowym ogrodzeniu tabliczka: „Ośrodek wypoczynkowy częstochowskiego przedsiębiorstwa budownictwa przemysłowego”. Przed jednym z domków widać Leszka. Panorama ośrodka, domki campingowe wśród drzew. Z domku wychodzi Maria, niesie garnek i talerz i stawia je na stoliku turystycznym, przy którym stoi ławka. Na oparciu ławki siedzi Wanda z koleżanką. Scenki z ośrodka: kobieta nalewa wodę do wiadra, dzieci huśtają się na huśtawkach, starszy pan kręci dzieci na karuzeli. Drewniana tablica z kołami ratunkowymi wiszącymi pod napisem „sprzęt ratunkowy”. Tablica z napisem: „nie zostawiaj dziecka nad wodą”. Widok na jezioro, kąpielisko wyznaczone bojami, pomost, kajakarze. Teren ośrodka, grupa ludzi gra w piłkę. Maria stoi przed zaparkowanym autobusem, przez otwarte drzwi widać dzieci siedzące w środku. Widok na jezioro, potem na ławkę na brzegu, siedząca na niej Maria macha do kamery. Chłopiec płynie na dużym, czarnym, dmuchanym kole, wiosłując patykiem. Częstochowa. Aleja Najświętszej Marii Panny biegnąca do sanktuarium na Jasnej Górze. Grób nieznanego żołnierza. Maria i Zygmunt przystanęli przed budką z dewocjonaliami. Maria i Leszek idą, jedząc lody na patyku. Aleją idą żołnierze, w oddali widać wieżę bazyliki jasnogórskiej. Film zrealizowany 1 maja 1966 r., przy okazji obchodów 750-lecia Częstochowy połączonych z obchodami tysiąclecia państwowości polskiej. Ulice Częstochowy ozdobione flagami, przejeżdża auto milicyjne. Liczne transparenty okolicznościowe, tablica z napisem „Pokój – Mir”. Na budynku napis: „Nauka, praca, socjalizm”. W okolicach budynku z transparentem „1000 lat państwa polskiego” ustawia się pochód ze sztandarami. Przemarsz pochodu, na przedzie idzie grupa kobiet, później mężczyźni z biało-czerwonymi flagami, za nimi grupa w strojach historycznych. Widok na ulice Częstochowy, budynki, skwer z fontanną. W kolumnie pochodu przejeżdża samochód, na jego platformie stoją mężczyźni w strojach historycznych z transparentem „1863”. Za autem ludzie niosący transparent „Polska Ludowa ukoronowaniem 1000-letnich dziejów Państwa Polskiego”.