Archiwum Rodziny Matuszewskich

kolekcja Archiwum Rodziny Matuszewskich
autorzy/autorki Teofil Matuszewski
występują Teofil Matuszewski; Ewa Matuszewska; Wojciech Matuszewski; Tadeusz Matuszewski; Helena Naulewicz-Adamska; Anna Kozłowska; Stanisława Rajczyk; Marian Rajczyk; Stanisława Rajczyk; Wiesława Matuszewska; Krystyna Kozłowska-Skowrońska; Andrzej Kafarski; Barbara Szymańska; Stanisław Starzyński; Ewa Starzyńska; Piotr Starzyński; Jerzy Doraziński; Jadwiga Dorazińska; Dariusz Doraziński
rok 1967

Teofil Matuszewski, Ewa Matuszewska i ich syn Wojciech Matuszewski. Rodzina: Tadeusz Matuszewski (brat Teofila), Helena Naulewicz-Adamska, Anna Kozłowska, Stanisława Rajczyk, Marian Rajczyk, Stanisława Rajczyk, Wiesława Matuszewska, Krystyna Kozłowska-Skowrońska. Znajomi: Andrzej Kafarski, Barbara Szymańska, Stanisław Starzyński, Ewa Starzyńska i ich syn Piotr Starzyński, Jerzy Doraziński, Jadzia Dorazińska i ich syn Darek Doraziński.

Autor filmu Teofil Matuszewski był projektantem w Biurze Projektów Gospodarki Wodno-Ściekowej PROSAN w Warszawie. Jego żona Ewa Matuszewska była redaktorem programowym najpierw w Programie II Polskiego Radia, a potem w Trójce. Filmy nagrywane NRD-owską kamerą Optima, którą Teofil Matuszewski kupił w 1962 roku. 1967 rok, zima, Warszawa, Teofil, Ewa i Wojciech bawią się na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie.

Wojciech wysiada z samochodu Peugeot 404, który parkuje na rogu ulic Grzybowskiej i Waliców. Widoczna budowa jednego z bloków osiedla Za Żelazną Bramą o adresie Waliców 20. Scena we wnętrzu. Andrzej Kafarski i Barbara Szymańska w Biurze Projektowym PROSAN w Warszawie przy ulicy Baśniowej 3, gdzie pracował autor filmu. Plener. Rodzina Matuszewskich w Żelazowej Woli na wycieczce ze znajomymi. Spacerują, odpoczywają na ławkach i palą papierosy bądź fajkę (nie wszyscy): Ewa Matuszewska, Stanisław Starzyński, Ewa Starzyńska, Jerzy Doraziński, Jadzia Dorazińska. Dzieci: Wojciech Matuszewski, Piotr Starzyński i Darek Doraziński, biegają po parkowych alejach. Operatora wyraźnie fascynują kobiece nogi. Krótka scena we wnętrzu. Tadeusz Matuszewski (brat Teofila) w swoim domu w Bodzechowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Plener. Ostrowiec Świętokrzyski, spotkanie absolwentów liceum im. Chreptowicza, które ukończył Teofil Matuszewski. Ludzie zbierają się i witają przed budynkiem szkoły, po czym autobusem Jelcz, tak zwanym „Ogórkiem”, jadą na zwiedzanie ziemi świętokrzyskiej. Widać sceny rodzajowe z wycieczki. Po niej wracają przed budynek liceum, gdzie żegnają się i pozują do pamiątkowych fotografii. Sceny plenerowe z pierwszej komunii Wojciecha Matuszewskiego. Deszczowy dzień. Rodzina: Helena Naulewicz-Adamska, Anna Kozłowska, Stanisława Rajczyk (matka chrzestna), Marian Rajczyk, Stanisława Rajczyk (ciotka), Wiesława Matuszewska, Tadeusz Matuszewski, gromadzi się przed kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie. Wojciech idzie do kościoła ulicą Stanisława Augusta prowadzony przez ciotkę Krystynę Kozłowską-Skowrońską. Plener. Poranek na dzikim obozowisku w Borach Tucholskich. Wojciech z rodzicami i rodzinnym samochodem Peugeot 404. Wypoczynek nad jeziorem na campingu w Starych Jabłonkach na Mazurach. Wojciech łowi ryby na pomoście, Ewa leży obok i czyta książkę.

(KN)