Archiwum Rodziny Leśkiwów

kolekcja Archiwum Rodziny Leśkiwów
autorzy/autorki Bazyli Leśkiw
występują Bazyli Leśkiw; Maria Leskiw; Mirosława Leśkiw; Alina Leśkiw; Jarosław Leśkiw; Anna Smolak
rok 1983

Bazyli Leśkiw, Maria Leśkiw, ich dzieci: Mirosława, Alina i Jarosław, rodzina Marii Leśkiw: matka Anna Smolak, siostra i jej mąż.

Autor filmów Bazyli Leśkiw (07.12.1944–02.02.1998), z zawodu technik budowlany, pasjonat fotografii. Dokumentował rodzinne uroczystości, otworzył też własne studio fotograficzne, w którym zajmował się fotografią okolicznościową oraz zdjęciami do dokumentów. Na początku lat 80. XX w. nabył kamerę LOMO 215 Super 8, którą kręcił, a następnie montował poniższe filmy. Wraz z żoną Marią, która była nauczycielką, mieszkali i pracowali w Ińsku. Rodzina Leśkiwów mieszkała we wsi Budynin na pograniczu polsko-ukraińskim do roku 1947, do akcji „Wisła”. Deportowano ich wówczas do wsi Ścienne koło Ińska. Rodzice i rodzeństwo Bazylego powrócili do swojej wsi w latach 60. Bazyli natomiast pozostał na Pomorzu Zachodnim, ponieważ rozpoczął naukę w szkole średniej w Szczecinie, a potem poznał nauczycielkę z Ińska – Marię, której rodzinę również przesiedlono w ramach akcji „Wisła” (z Woli Matiaszowej w powiecie leskim, gm. Solina do wsi Osieki na Pomorzu).

Film został nakręcony latem 1983 roku i przedstawia sceny rodzajowe z życia rodziny Leśkiwów: kąpiele w jeziorze, przejażdżki łodzią wiosłową i motorem, łowienie ryb, dziecięce zabawy na rowerze i huśtawce, wizyty na działce, niedzielne spacery po wyjściu z kościoła ulicami Ińska i Bytowa, żniwa u rodziny na wsi, odwiedziny w domu rodzinnym żony autora filmu – Marii (widzimy ją w obejściu spacerującą ze swoją niewidomą matką Anną), aż po rozpoczęcie roku szkolnego, kiedy to syn autora filmu Jarosław składa przysięgę, a córka Alina (pierwsza z prawej) podnosi flagę narodową.

(KN)