Archiwum Rodziny Krajewskich

występują Jarosław Krajewski
kraj polska
rok 1966–1967

Autorem filmu jest Jarosław Krajewski (ur. w 1952 roku w Poznaniu), który pierwszą kamerę dostał w prezencie od swoich rodziców jeszcze jako nastolatek. Od tamtej pory filmował ważne wydarzenia i życie rodzinne: wesela, wakacyjne wyjazdy w okolice Powidza, a także dorastanie córek Pauli i Zuzanny. Jarosław interesował się dziennikarstwem, w młodości należał do Klubu Dziennikarzy Młodzieżowych (KDM), później pracował m.in. w biurze i zakładowej gazecie w fabryce mebli oraz jako pilot wycieczek po Europie. Obecnie mieszka w Edynburgu w Szkocji.

Cz. 1

Sceny rodzajowe, które Jarosław Krajewski zarejestrował w latach 1966–1967, po tym, jak w wieku 14 lat otrzymał swoją pierwszą kamerę. Filmował wówczas imprezy rodzinne związane z przyjazdem krewnej z Berlina Zachodniego. Miejsce akcji to poznańskie dzielnice Wydmy i Janikowo, do dziś położone peryferyjnie, przypominające tereny wiejskie. Członkowie rodziny czasem cierpliwie pozują do kamery, czasem wygłupiają się i wchodzą z operatorem w interakcję, a czasem po prostu wydają się go nie zauważać. Typowe sceny rodzajowe z życia rodzinnego: zabawy z psem czy kotem, rozmowy na schodach domu jednorodzinnego i na podwórku, gdzie biegają kury, wspólny posiłek, spacer polnymi drogami. A na koniec ujęcia autobusu, którego odjazd jest zarazem zakończeniem wizyty krewnej.

Cz. 2

Tematy filmowe z Warszawy, zrealizowane w latach 1966–1967. Typowe sceny rodzajowe z wyjazdu turystycznego do stolicy: obowiązkowe ujęcie Pałacu Kultury i Nauki, odpoczynek przy Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich i wreszcie wizyta w zoo, które wzbudziło największe zainteresowanie operatora, młodego Jarosława Krajewskiego. Mamy okazję zobaczyć m.in. zabawę z małym drapieżnym kotem, hipopotama, wybieg lwów oraz kąpiące się i chodzące po wybiegu niedźwiedzie polarne. Następnie trafiamy w okolice Kolumny Zygmunta III Wazy i oglądamy szczątkową zabudowę terenu Starego Miasta (Zamek Królewski nie był jeszcze wówczas odbudowany). Pobyt w Warszawie zamyka wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie oglądamy nagrobki m.in. Bolesława Bieruta, Xawerego Dunikowskiego, Aleksandra Zawadzkiego i pomnik Gloria Victis.