Archiwum Rodziny Hassa

kolekcja Archiwum Rodziny Hassa
autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Zbigniew Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Elżbieta Żelazko; Józef Żelazko; Agnieszka Żelazko; Adam Żelazko; Jadwiga Hassa; Stanisław Hassa; Regina Hassa; Zenona Pruszkowska; Janina Klepaczewska; Agnieszka Pruszkowska; Zofia Hassa; Leszek Hassa; Michał Hassa
rok 1982

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Plansza początkowa z odręcznym napisem: „20 X 1982 Wilanów”. Bardzo krótkie ujęcie wychodzącej z bloku rodziny, widać dziewczynkę w stroju komunijnym. Zdjęcia plenerowe ze spaceru: Irena Hassa pcha wózek, w którym siedzi córka Kasia, obok idzie druga córka Joasia, towarzyszy im sąsiad z córką. Do siedzącej w wózku Kasi podchodzą Irena i Joasia, trzymają w rękach papierowe torebki z jedzeniem. Spacer po ogrodach Pałacu w Wilanowie, Zbigniew prowadzi wózek spacerowy, dziewczynki biegają. Kasia i Joasia przy jednej z budowli, na ziemi leżą głazy. Kasia przewróciła się, mama trzyma ją na rękach i pociesza. Irena z Kasią w wózku i Joasią idą szerokim chodnikiem, widać zaparkowane samochody, głównie marki fiat 126p („maluch”). Joasia zagląda do wózka, w którym leży mały Adaś ze smoczkiem w buzi. Irena prowadzi wózek spacerowy, w którym siedzi Kasia, towarzyszy im Elżbieta Żelazko z małą Agnieszką na ręku. Kobieta odwraca córeczkę do kamery, ta nie jest zadowolona. Cmentarz przy kościele św. Katarzyny. Irena Hassa z córkami i Józefem Żelazko, szwagrem Zbigniewa, odwiedzają grób rodziny Żelazko. Sceny z rodzinnego spaceru w okolicach cmentarza. Irena wjeżdża na pole wózkiem spacerowym, w którym siedzi Kasia, żeby pokazać jej pasącego się na łące konia. Przed koniem stoi Joasia z kwiatkiem w rączce, odwraca się i patrzy na konia. Joasia i druga dziewczynka z lalkami w rękach bujają się na drewnianym koniu na placu zabaw. Irena z dziewczynkami i Kasią w wózku idzie chodnikiem, dziewczynki tańczą przed kamerą. Dziewczyny jedzą jabłka i „karmią” nimi lalki. Zbigniew prowadzi wózek, robi miny do kamery, Joasia robi piruety. Joasia przed kamerą pokazuje taniec „kaczuszki”, później robi fikołka na trawie. Kasia spaceruje obok wózka. Plansza z napisem „20 X 1982 Wilanów”. Impreza rodzinna z okazji szóstych urodzin Joasi. Ujęcia rodziny siedzącej przy stole, widoczni są kolejno: Elżbieta (siostra Zbigniewa) z synkiem Adasiem, Jadwiga, matka Zbigniewa, Regina, jego babcia, Janina Klepaczewska, sąsiedzi z bloku, Stanisław, ojciec Zbigniewa, kuzynka Ryszarda i matka Ireny, Zenona. Widać też psa, który wychyla się spod stołu. Goście wznoszą toast do kamery. Na ścianie widać kartkę z datą 20 X 1982. Zbliżenie na Agnieszkę z zabawkową gitarą, podskakujące przed kamerą dzieci. Joasia zdmuchuje świeczki z tortu urodzinowego. Goście klaszczą. Ujęcia gości przy stole, za ich plecami widać włączony telewizor ze znaczkiem dziennika telewizyjnego na ekranie. Irena z małą Kasią na ręku, mówi coś do filmującego ich Zbigniewa. Scenki przy stole, pani Regina wznosi toast. Ogródek jordanowski na Bielanach. Joasia i Kasia bawią się wśród opadłych liści, przy murku z metalową barierką, Joasia wspina się na barierkę, a później podsadza Kasię. Na ławce siedzi uśmiechnięta Agnieszka Pruszkowska, bratowa Ireny. Dziewczynki wspinają się na murek. Dzień Wszystkich Świętych. Zdjęcia plenerowe na Cmentarzu Bródnowskim. Joasia, idąc cmentarną alejką, wskazuje na jeden z grobów. Joasia stoi obok grobu rodzinnego, na którym widać kwiaty i zapalone znicze. Kwatera grobów żołnierskich z krzyżami z białej brzozy. Na osiedlowej alejce spacerują Irena z Zenoną, przed nimi idą dziewczynki, Kasia prowadzi wózek. Boże Narodzenie. Wnętrze mieszkania rodziców Zbigniewa na Bielanach. Mężczyzna w stroju świętego Mikołaja stoi w progu, macha do kamery i poprawia przyczepioną brodę. Za Mikołaja przebrał się Leszek, brat Zbigniewa. Siada w fotelu, obok niego widoczne są dzieci (syn Leszka, Michał i Joasia) i Irena z Kasią na ręku. Joasia i Michał siedzą na kolanach Mikołaja. Widać ubraną choinkę, Mikołaj rozdaje prezenty. Kasia siedzi na podłodze ze smoczkiem w buzi, dostaje zapakowany prezent, bawi się prezentem, łopatką i foremką. Mikołaj daje zapłakanemu Michałowi rózgę. Żona Leszka, Zofia, całuje Leszka-Mikołaja. Mikołaj ściska wszystkie dzieci. Chce wziąć na kolana Kasię, ale ta z płaczem się wyrywa. Mikołaj, wychodząc z mieszkania, macha ręką do kamery. Ujęcia rodziny przy stole, na którym widać palące się świece. Obok Zenony siedzi jej matka Antonina Rutkowska, babcia Ireny. Kasia grymasi na kolanach mamy. Scenka pokazująca stawianie baniek w celach leczniczych. Zbigniew leży na łóżku rozebrany do pasa, obok widać zapaloną świeczkę i miskę, w której moczą się bańki. Zenona stawia na jego plecach kolejne bańki. Wnętrze mieszkania rodziny Hassa w Wilanowie. Irena karmi Kasię z talerzyka. Irena z córkami tańczą. Kasia przytula psa – Korę. Kasia tańczy przed kamerą, pies szczeka na tańczących. Pod choinką widać obraz narodzenia Chrystusa. Tor łyżwiarski „Stegny”, Joasia jeździ na łyżwach.