Archiwum Rodziny Matugów

kolekcja Archiwum Rodziny Matugów
autorzy/autorki Franciszek Matug

Autorem filmów jest Franciszek Matug, ur. w 1926 r. w Zalasowej (woj. małopolskie). Syn Marii i Błażeja. Pochodził z rodziny chłopskiej. W czasie wojny walczył w oddziałach AK i Batalionach Chłopskich. Bezpośrednio po zakończeniu wojny przyjechał do Niedomic (woj. małopolskie) do pracy przy budowie Zakładów Celulozy, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Marię Sikorę. W latach 60. zdobył tytuł inżyniera chemii. W późniejszych latach pracował w Zakładach Wyrobów Galanteryjnych „Galwa” w Tarnowie. Zginął w wypadku samochodowym w 1982 roku.

Ujęcia plenerowe z Niedomic: bocian przechadza się po polu, później wzbija się do lotu. Panorama okolicy. Ujęcia mostu w Biskupicach, przejeżdżające nim auta. Przejeżdżający drogą autobus do Tarnowa. Mężczyzna spacerujący z psem. Niewyraźne ujęcia kościoła z zewnątrz. Film zrealizowany podczas obchodów święta 1 maja w Tarnowie (ul. Lwowska, widok na rynek z ratuszem). Zgromadzeni licznie mieszkańcy obserwują pochód z flagami, w którym idą przedstawiciele różnych grup zawodowych, widać też grupy w tradycyjnych strojach ludowych. Ulica jest udekorowana flagami państwowymi. W kolumnie przejeżdża samochód. Przejście orkiestry z muzykami w strojach ludowych, za nią kolejne grupy niosące sztandary. Przejeżdża samochód z transparentem „1 maja”. Zdjęcia zrealizowane podczas targów galanterii skórzanej (prawdopodobnie w Poznaniu). Ekspozycja wyrobów skórzanych. Plenerowa ekspozycja łódek. Budynek z napisem „Zjednoczenie przemysłu sprzętu sportowego paw. 41”. Budynek z szyldem „Rzemieślniczy dom towarowy”. Zakłady Wyrobów Galanteryjnych „Galwa” w Tarnowie. Mężczyźni stojący przed budynkiem, wnętrze biura i jego pracownice. Ujęcie z pociągu: tablica „Ostrów Wlkp.”.