Archiwum Rodziny Hassa

autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa
rok 1986–1987

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany w czasie zimowiska w górach, w którym uczestniczyły córki Zbigniewa i Ireny Hassa, Joanna i Katarzyna. Jest to jeden z kilku filmów zrealizowanych w czasie zimowiska lub kolonii, na które wyjeżdżała cała rodzina: Irena Hassa, która na co dzień pracowała jako nauczycielka przedszkolna, była wychowawczynią kolonijną, Zbigniew zatrudniał się jako konserwator, realizował też filmy z wyjazdu i organizował atrakcje dla młodzieży, a córki Joanna i Katarzyna były uczestniczkami kolonii. Wyjazdy organizowane były przez wydział oświaty dzielnicy Żoliborz. Pierwsze ujęcia mało czytelne: ośnieżoną drogą idzie grupa ludzi, mija ich bryczka zaprzężona w konia, którą powozi góral w stroju regionalnym. Grupa młodzieży (uczestnicy zimowiska), między nimi Joasia i Kasia, siedzą na zwalonych pniach przy drodze. Panorama gór, w oddali widać zamek na wzgórzu. Grupa młodzieży schodzi z góry wzdłuż pozostałości muru obronnego. Joasia i Kasia, trzymając się za ręce, stoją obok ruin. Ujęcie z góry, widać młodzież idącą w stronę autokaru. Joasia i Kasia, idąc przez miasteczko (prawdopodobnie Nowy Targ), jedzą gofry z bitą śmietaną. Panorama zaśnieżonych gór. Zbliżenia na Kasię. Joasia z torbą i walizką i Kasia schodzą po schodach budynku ośrodka. Pakowanie bagaży do autokaru. Krótkie ujęcie Starego Miasta w Warszawie, widać spacerującą Irenę Hassa z córkami.

słowa kluczowe Polska  Warszawa  Tęgoborze  Stare Miasto w Warszawie  zima  zimowisko  ruiny  śnieg  autokar  szkoła  bagaże  miasteczko  gofry  rodzina  wycieczka