Archiwum Rodziny Hassa

kolekcja Archiwum Rodziny Hassa
autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Józef Żelazko; Zenona Pruszkowska; Stanisław Hassa; Jadwiga Hassa; Tadeusz Hassa
rok 1987– 1988

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Relacja z pobytu rodziny Hassa na ich działce w Kajetanach. Na filmie widoczna jest Irena Hassa, córki Joanna i Katarzyna. Ujęcia z budowy domu, widać przechadzającą się Kasię. Joasia leży na kocu, niedaleko stoi pochylona Irena. Dwóch mężczyzn: Józef Żelazko, szwagier Zbigniewa, i znajomy, Czesław, pracuje na budowie. Na rozstawionym stoliku turystycznym widać jedzenie i butelkę wódki. Mężczyźni wznoszą toast do kamery, przy stoliku siedzi też Irena i obie córki. Kasia wygłupia się do kamery. Ujęcia plenerowe, jesień. Plac zabaw dla dzieci w Powsinie. Irena z Joasią i Kasią bujają się na huśtawce wagowej. Zbliżenia Joasi i Kasi na huśtawce. Spacer aleją, Irena idzie z obiema córkami, Kasia macha do kamery i pokazuje język. Ujęcie z dołu dziewczyn stojących przy barierce. Prawdopodobnie 1988 rok. Wigilia w mieszkaniu rodziny Hassa. Rodzina siedzi przy zastawionym stole, widać Irenę, Joasię, Kasię i pozostałych gości. Na twarzy Kasi widoczne są ciemne plamki, ślady po gencjanie po przebytej ospie. Obok Joasi siedzi Zenona Pruszkowska, matka Ireny. Na stole stoją półmiski, butelka z alkoholem. Ubrana choinka. Ujęcie z zewnątrz uchylonych drzwi wejściowych do mieszkania, widać napis zrobiony kredą „K+M+B”. Irena otwiera drzwi i zaprasza filmującego do środka. Ujęcie gości. Mężczyzna, za którego plecami widać włączony telewizor, to Tadeusz, brat Zbigniewa, obok siedzą Stanisław i Jadwiga Hassa, rodzice Zbigniewa oraz Zenona, matka Ireny. Na fotelu obok przystrojonej choinki siedzi Kasia z lalkami bobasami na kolanach. Siedząca obok Joasia przytula do buzi dwie lalki. Dziewczynki siedzą na dywanie, przed nimi leży gra planszowa. Irena siedzi za stołem, do pokoju wchodzi Jadwiga. Sceny z przyjęcia. Krótkie ujęcie: łóżko piętrowe, na górnym łóżku są Irena z Kasią, na dolnym leży w pościeli Zenona, osłania oczy przed światłem, uśmiecha się.