Archiwum Rodziny Hassa

autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Zenona Pruszkowska
rok 1990

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany podczas wyjazdu kolonijnego do Babic, Joasia i Kasia były uczestnikami kolonii, a ich mama Irena Hassa jedną z wychowawczyń. Na murku siedzi grupa kolonijna, widać Irenę, która wyjmuje z torebki portfel, żeby dać jednemu z wychowanków pieniądze. Obok Ireny widać pieska Funię. Ciemne ujęcie, na którym grupa dziewczyn idzie w stronę kamery. Ośrodek z domkami campingowymi. Różne ujęcia uczestników kolonii: Joasia z koleżanką, Kasia w różowej koszulce, uczesana w dwa kucyki, obok niej podskakuje Funia, Irena w grupie dziewcząt, Kasia z młodszymi dziećmi, siedzące pod domkiem dziewczyny. Jest to dzień odjazdu z kolonii, widać spakowane bagaże. Przed jednym z domków stoi grupa kobiet w białych fartuchach, na pierwszym planie siedzi kobieta, która przyciąga przed kamerę Irenę. Mężczyzna (pan Kazimierz, zaopatrzeniowiec), siedzący u stóp kobiet, podnosi wielki gar i pokazuje do kamery. Personel ośrodka stoi przed zaparkowanym autokarem. Kazimierz całuje Irenę w dłoń i usiłuje pocałować w policzek, ta uchyla się, później mężczyzna ściska i całuje jedną z kobiet. Przez okno autokaru widać siedzących wewnątrz pasażerów. Zdjęcia z odjeżdżającego autokaru, na pierwszym planie przeciwsłoneczne okulary przyczepione na przedniej szybie obok kierownicy. Ujęcie z autokaru, widać ośrodek wypoczynkowy, szosę z przekreśloną nazwą miejscowości Babice i jadący przed autokarem autobus. Dzień Wszystkich Świętych. Na Cmentarzu Bródnowskim przy grobie rodzinnym stoją Irena z córką Joasią i matką Zenoną Pruszkowską. Kasia siedzi na ławeczce. Na płycie stoją świeże kwiaty w kamiennej donicy, wieniec i płonące znicze. Wielkanoc. Zdjęcia plenerowe, Joasia, Kasia i Irena stoją w grupie ludzi przed kościołem św. Anny w Wilanowie. Młody ksiądz odmawia modlitwę. Widać stół zastawiony koszyczkami ze święconką. Kasia idzie, niosąc koszyczek. Irena idzie w towarzystwie znajomej, która również niesie w ręku koszyczek. Przed kościołem stoi grupa ludzi, obok przechodzi Irena z córkami. Krótkie ujęcie: mama z córkami na ulicy, Asia niesie koszyczek.

słowa kluczowe Polska  Warszawa  Babice  Cmentarz Bródnowski  kościół św. Anny w Wilanowie  kolonie letnie  młodzież  piesek  boisko do koszykówki  personel ośrodka  wygłupy  autokar  grób  kwiaty  wieniec  znicze  Wielkanoc  święcenie pokarmów  ksiądz  kościół  koszyczek  święconka