Archiwum Rodziny Hassa

kolekcja Archiwum Rodziny Hassa
autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Zbigniew Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Zenona Pruszkowska; Antonina Pruszkowska; Agnieszka Pruszkowska; Jadwiga Hassa; Leszek Hassa
rok 1985

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Pierwsza komunia święta Joasi, córki Ireny i Zbigniewa Hassa, w kościele św. Anny w Wilanowie. Zdjęcia plenerowe. Joasia w komunijnej sukience wychodzi z rodziną z bloku mieszkalnego, później widzimy ją przed kościołem stojącą obok Ireny. Dziewczynki i ich rodziny stoją przed kościołem. Wnętrze kościoła, dzieci idą za księżmi i ministrantami. Joasia wśród innych dziewczynek siedzi w kościelnej ławce, za ołtarzem odprawiający uroczystość księża. Dzieci podchodzą, żeby przyjąć komunię. Mieszkanie rodziny Hassa, rodzinne spotkanie, goście pozują do rodzinnej fotografii. Roześmiana Joasia robi różki z palców nad głową Zbigniewa. Irena zakłada Asi białą pelerynkę (element stroju komunijnego) i poprawia biały wianek na jej głowie, obok nich stoi Kasia. Zdjęcia plenerowe. Joasia w stroju komunijnym z rodziną idą uliczką osiedla. Grupa dziewczynek w białych sukienkach i wiankach wchodzi do kościoła. Portal kościoła św. Anny w Wilanowie. Dzieci w towarzystwie rodzin opuszczają teren kościoła. Przyjęcie rodzinne w mieszkaniu, liczni goście siedzą przy zastawionym stole, obok stołu bawią się dzieci. Asia wygłupia się do kamery, chowa się za otwarte drzwi. Asia całuje kolejno swoją babcię Zenonę i prababcię Antoninę siedzące przy stole. Zdjęcia plenerowe: Zbigniew i Irena siedzą na ławce, Zbigniew obejmuje żonę, pokazuje język do kamery, później całuje Irenę. Ujęcia przed budynkiem szpitala. Jadwiga, matka Zbigniewa, ubrana w szpitalny szlafrok przytula Irenę i Kasię. Zbliżenie na Jadwigę i drugą kobietę, też w szpitalnym szlafroku, stojące w objęciach. Scenka na ulicy na Bielanach. Irena, której towarzyszy Kasia, odbiera klucze od swojej szwagierki, Agnieszki Pruszkowskiej. Ciemne, mało czytelne ujęcia w plenerze, prawdopodobnie jest to dalsza relacja ze spaceru. Joasia w komunijnej sukience idzie z Kasią przez osiedle, później stoi przed kościołem w grupie innych dziewczynek. Wyjazd na działkę w Kajetanach. Kasia i Joasia, siedząc przed namiotem, jedzą zupę z plastikowych miseczek. Irena w przedsionku namiotu gotuje na turystycznej kuchence gazowej. Irena z Kasią przekopują ziemię widłami, Joasia się przygląda. Joasia i Kasia z dwójką innych dzieci spacerują wśród działek.

słowa kluczowe Polska  Warszawa  kościół św. Anny w Wilanowie  pierwsza komunia święta  kościół  ministrant  ksiądz  krzyż  rodzice  sukienka komunijna  fotografia rodzinna  pelerynka  wianek  zabawki  ławka  małżeństwo  pocałunek  objęcia  szpital  pacjentka  rodzina  namiot  posiłek  kuchenka turystyczna  gotowanie  przekopywanie ziemi  widły  działki  spacer  dzieci