Archiwum Rodziny Hassa

występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa
lokacje Tęgoborze, Polska
rok 1985

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany w czasie wyjazdu kolonijnego do Tęgoborza, w którym uczestniczyły Joanna i Katarzyna, a ich mama Irena Hassa była wychowawczynią na kolonii. Sceny plenerowe. Irena z córkami siedzą na pniu drzewa w towarzystwie kobiety z dzieckiem. Joasia trzyma w ręku lalkę Barbie. Kasia kładzie się na kolanach Asi. Kobiety z dziećmi spacerują przez zarośla. Scenki z kolonijnego apelu przed budynkiem szkoły. Irena, która była jedną z wychowawczyń na kolonii, rozmawia z grupą dzieci. Ujęcia dzieci i wychowawców ustawionych do apelu. Joasia i Kasia spacerują alejką w małym parku. Dzieci z kolonii opalają się, grają w badmintona. Zbliżenie na tabliczkę na fasadzie budynku pod godłem PRL z napisem: „Zbiorcza Szkoła Gminna im. Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w Tęgoborzu”. Później widać dzieci ustawione w dwuszeregu i stojącą przed nimi Irenę. Ujęcia z basenu: Joasia pływa i wskakuje pod wodę, składając ramiona w strzałkę. Irena wkłada Kasię do dmuchanego kółka, płynąc, ciągnie ją za sobą. Ujęcia plenerowe, tablica z nazwą miejscowości: „Tęgoborze”. Irena, trzymając za rękę Kasię, prowadzi za sobą grupę kolonijną. Wycieczka krajoznawcza, grupa przystanęła przed małą białą przydrożną kaplicą/kościółkiem, później przed wiejską chatą. Kasia stoi obok „atrakcji turystycznej”: ubrana w koszulkę i kapelusik małpka siedzi na osiołku, zaprzężonym do małej bryczki. Irena z innymi wychowawcami kolonii siedzą na kocach w kostiumach plażowych. Widok z okna autokaru, którym grupa kolonijna jedzie na wycieczkę, na góry i jezioro. Ujęcia ze statku turystycznego, którym płyną uczestnicy kolonii, widać przepływające żaglówki i windsurfera. Ujęcie z góry na płynących statkiem. Widok z góry, grupa opuszcza statek, Irena idzie z Kasią na ręku. Wycieczka grupy kolonijnej do Krakowa. Widać zarys Wawelu. Grupa, wśród nich Joasia, Kasia i Irena, zwiedza grotę smoka wawelskiego. Ujęcie pomnika smoka. Ujęcia z Krakowa, wieże kościoła, rzeźby, uliczki. Przez rynek krakowski przejeżdża zabytkowy pojazd konny. Irena z córkami i dzieci z kolonii siedzą na rynku, jedząc prowiant, jednocześnie karmią gołębie. Irena i Joasia przykucnięte karmią gołębie z otwartej dłoni. Panorama rynku. Krótkie ujęcie: dzieci kąpią się w jeziorze.