Archiwum Rodziny Kudasiów

kolekcja Archiwum Rodziny Kudasiów
autorzy/autorki Maria Kudaś; Zbigniew Kudaś; Henryk Osiej
występują Maria Kudaś; Zbigniew Kudaś; Elżbieta Kudaś; Eligiusz Kudaś; Hanna Kudaś
rok 1968; 1969; 1971
barwa czarno-biały; barwny

Maria i Zbigniew Kudaś, ich córka Elżbieta, brat Zbigniewa Eligiusz i jego córka Hania oraz znajomi Kudasiów z córką Dorotą.

Autorami są Maria Kudaś, mgr inż. chemik; Zbigniew Kudaś, mgr inż. mechanik, i chwilami Henryk Osiej.

Cz. 1

Sceny z wakacyjnego wyjazdu do Mielna w 1968 roku. Rodzina Kudasiów ze znajomymi. Wypoczynek i zabawa na plaży. Elżbieta Kudaś i jej rówieśnica Dorota, córka znajomych rodziny, w kapeluszach biegną w stronę kamery. Dziewczynki kopią dziury w piasku, biegają wzdłuż brzegu, bawią się w wodzie, przeskakują przez fale, pływają na materacu. Dorośli dołączają do dziecięcych zabaw w wodzie, ale też leżą na kocach, osłaniani od wiatru przez parawany. Urlopowiczów odwiedził nad morzem brat Zbigniewa Kudasia Eligiusz z rodziną. Widzimy, jak jego mała córka Hania uczy się stawać i chodzić.

Kolejne sceny to wyjazd z Mielna i przystanek w drodze powrotnej do Warszawy: pakowanie walizek do bagażnika syrenki i postój, prawdopodobnie w okolicy Człuchowa, gdzie jest kilka jezior.

Cz. 2

Film z wielkanocnego wyjazdu do Bukowiny w 1969 roku. Elżbieta Kudaś i jej koleżanka Dorota uczą się jeździć na nartach. Zjeżdżają z łagodnego wzniesienia pod okiem swoich matek.

Cz. 3

Film nagrany podczas pierwszej komunii Elżbiety w maju 1971 r. Warszawa, Bielany. Maria z Elżbietą wsiadają do samochodu, którym udają się do kościoła kamedułów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii, gdzie czeka dalsza część rodziny. Chłopiec wręcza Elżbiecie bukiecik białych konwalii. Następne sceny to ujęcia z rodzinnych spacerów m.in. do Lasku Lindego, gdzie dzieci bawią się w berka, a dorośli grają w badmintona i odpoczywają na ławce.

(KN)