Archiwum Rodziny Lissowskich

autorzy/autorki Jan Lissowski
występują Ewa Lissowska; Alek Noszczyński
rok 1964

Autor filmu Jan Lissowski (1920–2008). Był studentem tajnej Politechniki Warszawskiej w latach 1943–1944, po wojnie skończył studia na Wydziale Łączności. Jeszcze w trakcie studiów zatrudnił się w Wytwórni Filmów Dokumentalnych, gdzie z czasem został głównym technologiem. Począwszy od 1957 r., pracował w Filmowym Ośrodku Doświadczalno-Usługowym przy ulicy Dominikańskiej 9 (późniejsze nazwy tej firmy to Filmowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, a następnie FOBR-Techfilm), gdzie wraz z zespołem opracował nowatorską technologię produkcji taśmy magnetycznej, która przez dziesiątki lat służyła m.in. w kinematografii do zapisu dźwięku. W latach 1960–1967 pracował jednocześnie jako dyrektor techniczny w Zakładzie Produkcji Filmów Telewizyjnych w TVP. Później powrócił do pracy na cały etat w FOBR, kontynuując ją aż do przejścia na emeryturę 1 stycznia 1989 roku.

W filmie występuje młodzież z drużyny harcerskiej, która została założona przy Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Starówka”, opiekunowie, rodzice. Film nakręcony podczas zimowiska zorganizowanego na początku stycznia 1964 r. w Ośrodku Szkolenia Rolniczego w Teresinie, blisko Niepokalanowa. Scena we wnętrzu. Zbiórka harcerska (w pierwszym szeregu od lewej wyróżnia się wzrostem Ewa Lissowska, jest w mundurku), podczas której wychowawca dekoruje część dzieci filcowymi liśćmi dębu. Następne sceny pokazują pałacowy dziedziniec, przez który biegną dzieci z sankami i łyżwami na szyjach, oraz kulig w lesie. Koń ciągnie sanie, do których przyczepiony jest sznur sanek. I na saniach, i na sankach pełno młodzieży. Jeden z chłopców, kolega Tomka Lissowskiego Alek Noszczyński, trzyma czarny proporczyk z nazwą zastępu „Duchy”. Kolejne sceny we wnętrzach pokazują posiłek i wygłupy podczas niego oraz świąteczne przedstawienie teatralne z elementami magii. Film kończą kolejne ujęcia kuligu i lepienie bałwana.

(KN)