Archiwum Rodziny Pisarków

kolekcja Archiwum Rodziny Pisarków
autorzy/autorki Walery Pisarek
występują Krystyna Pisarkowa; Walery Pisarek; Dorota Krzywicka -Kaindel; Konstancja Harrerowa; Felicja Myszurska; Wanda Chaciewiczowa; Marian Chaciewicz
kraj Polska; Jugosławia
rok 1961; 1962; 1963; 1964; 1967; 1968

Walery Pisarek był znanym językoznawcą, prasoznawcą i popularyzatorem nauki. Kupił kamerę na początku lat 60., podczas wyjazdu służbowego na Węgry, dokąd pojechał jako kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Nowej Hucie.

Ten film składa się głównie ze scen rodzajowych, nagranych podczas rodzinnych wyjazdów. Pieniny, Krościenko, 1963 rok. Córka Walerego Pisarka i Krystyny Pisarkowej, Dorota, na spacerze z babcią ze strony mamy, Konstancją z Kamińskich Harrerową. Dziewczynka gra na fujarce i w serso. W następnych scenach Dorota z mamą, babcią i ciocią, siostrą ojca Felicją Myszurską, przeprawiają się przez dość rwący potok. Przygląda się temu stojący na drugim brzegu mąż Felicji, Henryk Myszurski. Mama z córką wywracają się w wodzie, dziecko, przestraszone, płacze. Gdańsk i Sopot, prawdopodobnie rok 1961. Dorota z babcią spacerują przy fontannie Neptuna, przechodzą przez most nad Motławą. Dorota bawi się na plaży. Mazury, 1961 rok. Krystyna i Walery Pisarkowie podczas wyjazdu kajakowego. Łowią ryby, pływają kajakiem, obozują na dziko. Jaszczów na Lubelszczyźnie, prawdopodobnie rok 1961 lub 1962. Walery Pisarek w rodzinnym gospodarstwie, pomaga w pracach remontowych, wyprowadza krowy. Jego siostra Felicja Myszurska z mężem Henrykiem odjeżdżają motocyklem z wózkiem bocznym. W scenach z Jaszczowa występują ponadto: żona autora filmu Krystyna Pisarkowa, ich córka Dorota, mama Walerego Pisarka Wanda Chaciewiczowa z domu Bagińska, jej drugi mąż Marian Chaciewicz oraz siostrzenica autora Elżbieta Myszurska. Scena, w której Krystyna Pisarkowa jedzie skuterem Peugeot, nagrana została w południowej Polsce, najprawdopodobniej w okolicach Krakowa, natomiast zimowy plener i rodzinne zabawy na sankach – w Nowej Hucie w 1967 bądź 1968 roku. Film kończą ujęcia Dubrownika, w którym Krystyna i Walery Pisarkowie byli razem na konferencji naukowej. Widzimy Krystynę Pisarkową: na lotnisku, w tle samolot JAT (Jugosłowiańskiego Przedsiębiorstwa Lotniczego), na słynnych murach obronnych miasta, przy znanej z wielu zdjęć i pocztówek lufie armatniej, podziwiającą panoramę miasta i wybrzeża ze statku wycieczkowego.

(KN)