Archiwum Rodziny Bełżeckich

lokacje Międzyzdroje, Polska  Wieliczka, Polska
rok 1969; 1974
barwa czarno-biały; barwny

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Sceny rodzajowe z rodzinnej wizyty pod Wieliczką, u kuzynki, przypuszczalnie w 1969 roku. Motywem przewodnim filmu jest zabawa z dzieckiem, pluskanie się i bieganie po wodzie. Letnia beztroska.

Cz. 2

Sceny rodzajowe z pobytu Marzeny z rodzicami w Międzyzdrojach w 1974 roku. Mieścił się tam dom wypoczynkowy krakowskiej Polfy i tam rokrocznie udawała się Marzena z matką. Jak policzyła, odbyły 11 takich turnusów, ojciec nie chciał jeździć nad morze i był w Międzyzdrojach tylko jeden raz. Rytm dnia na wyjeździe wyznaczały posiłki w domu wczasowym, które przerywały całodniowy pobyt na plaży. Marzena i Jadwiga po zakończeniu wczasów pracowniczych często zostawały w Międzyzdrojach na dodatkowe dwa tygodnie w wynajętej kwaterze. Na film składają się typowe scenki z wakacji nad Bałtykiem: kąpiele w morzu, spacery po plaży i opalanie się pośród plażowych koszy. Po pobycie z matką w Międzyzdrojach Marzena jeździła z ojcem na Mazury, gdzie pływali własnoręcznie zbudowaną przez Zbigniewa żaglówką i spotykali się z jego znajomymi i przyjaciółmi z Warszawy.

słowa kluczowe pies  morze  molo  plac zabaw  kosz plażowy  Wieliczka  Międzyzdroje  Bałtyk  zabawa  dzieci  kąpiel  rzeka