Archiwum Rodziny Bełżeckich

czas trwania 00:13:05
rok 1979; 1983
barwa czarno-biały; barwny

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Sceny rodzajowe z życia rodzinnego, rok 1979, święta Bożego Narodzenia i pierwsze urodziny córki Marzeny – Sylwii. Choinka, a obok niej stoi i bawi się mała dziewczynka. Trochę nieporadnie chodzi po pokoju, ubrana w ciepłe ogrodniczki. Z dziewczynką bawi się też babcia. Jadwiga Bełżecka bardzo pomagała w opiece nad wnuczką, dzięki czemu Marzena mogła poświęcać więcej czasu na malowanie. W filmie Sylwia z babcią na dworze, w piaskownicy, lepi kule ze śniegu.

Cz. 2

Plansza: „KRAKÓW WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 1979”. Sceny z życia rodzinnego zarejestrowane w Krakowie na przełomie września i października 1979 roku. Sylwia bawi się na podwórku pod czujnym okiem babci (i dziadka, który wszystko filmuje). Wspólny spacer, posiłki, kąpiel.

Cz. 3

Sceny z życia rodzinnego zarejestrowane w 1983 roku. Sylwia ma już pięć lat i wykonuje przed kamerą długi i skomplikowany układ taneczny do utworu Rasputin z repertuaru Boney M. Marzena pracuje nad obrazem, Sylwią opiekuje się babcia – dziewczynka bawi się lalkami i małym zabawkowym fortepianem.

słowa kluczowe Boże Narodzenie  urodziny  rodzina  dziadkowie  zabawa  opieka nad dzieckiem  Boney M  „Rasputin”  obraz  zabawki