Archiwum Rodziny Bełżeckich

czas trwania 00:21:51
kraj Francja
rok 1968–1973

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Film z wyjazdu zagranicznego do Paryża, lata 60. lub 70. Zbigniew Bełżecki miał w Paryżu siostrę, dzięki czemu miał możliwość bywania w stolicy Francji. Dlatego też nie jest to typowa impresja turystyczna znad Sekwany, do filmu nieomal nie trafiła nawet wieża Eiffla, którą widzimy tylko przelotnie w jednej ze scen. Bełżecki filmował to, co było mu w Paryżu bliskie, czyli przede wszystkim Montmartre, i to, co go fascynowało: tętniące życiem ulice, bogate życie nocne metropolii, zgiełk, handel, feeria kolorów i dźwięków. Jakże inna rzeczywistość od realiów PRL. W filmie widzimy m.in. księgarnię Gibert Jeune, dom towarowy Tati, plac Pigalle, bazylikę Sacré-Coeur czy Cabaret de la Boheme.

słowa kluczowe Paryż  Francja  wypoczynek  podróż  Montmartre  księgarnia Gibert Jeune  Tati  plac Pigalle  Sacré-Coeur  Cabaret de la Boheme  życie nocne  handel uliczny  moda  neony