Archiwum Rodziny Bełżeckich

kolekcja Archiwum Rodziny Bełżeckich
autorzy/autorki Zbigniew Bełżecki
występują Zbigniew Bełżecki; Marzena Kawalerowicz; Jadwiga Bełżecka; Piotr Skrzynecki
czas trwania 00:13:57
rok 1970; 1974;

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Sceny z życia rodziny, wyjazd w góry około 1970 roku. Marzena maluje jajka w kolorowe wzory, potem akcja przenosi się w okolice Zakopanego. Wspólne opalanie się wśród drzew owocowych, kąpiel w rzece, spacery szlakami górskimi, wizyta na basenie publicznym i w zoo, nocleg na campingu i odpoczynek na górskich stokach na szlaku, gdzie rodzinę mija górska pielgrzymka. Wszystko to przeplatane zdjęciami przedstawiającymi przyrodę i roślinność.

Cz. 2

Krótki pobyt w Dobczycach w czerwcu 1974 roku, rodzina odpoczywa nad rzeką Rawą.

Cz. 3

Kraków, juwenalia. Marzena nie rozpoczęła wówczas jeszcze studiów. Przemarsz Piwnicy pod Baranami na czele z Piotrem Skrzyneckim, któremu towarzyszyła orkiestra dęta. Przejazd starych samochodów, występy sceniczne. Wystawa prac studentów krakowskiej ASP. Marzena i jej przyszły mąż Jacek Kawalerowicz wystawiali na ulicy swoje prace na sprzedaż.

Cz. 4

Wyjazd do Poręby, niewielkiej podkrakowskiej miejscowości. Sceny rodzajowe: rozbijanie namiotu, wieczorne ognisko, spacer, przyroda i natura.

Cz. 5

Sceny rodzajowe z weekendowego wypadu rodzinnego, tym razem nad rzekę Białą Przemszę. Marzena z mamą Jadwigą leżą na trawie i przytulają się do siebie. Rozbijanie namiotu, małe ognisko i smażenie kiełbasy, gotowanie posiłku na butli gazowej.