Archiwum Rodziny Heyke

autorzy/autorki Krzysztof Heyke
występują Grażyna Paczkowska; Jerzy Wódkowski
rok 1985

Etiuda fabularna, którą Krzysztof Heyke zrealizował na filmowo-fotograficznym plenerze w Pucku. Plener prowadził Władysław Wasilewski ze Szkoły Filmowej w Łodzi, zaś jego organizatorką była Grażyna Paczkowska ze Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Ta ostatnia, razem z Jerzym Wódkowskim, trafiła do obsady filmu. Obraz, zatytułowany „Opowieść podbiblijna”, został zrealizowany w kaplicy na cmentarzu w Pucku. Etiuda opowiada historię mężczyzny i kobiety, którzy znajdują dla siebie schronienie w opuszczonej kaplicy na cmentarzu. W początkowych ujęciach widzimy mężczyznę, który reorganizuje przestrzeń kaplicy: przesuwa katafalk, zabiera ozdobne świeczniki i krucyfiks, ze ścian zdejmuje ramy i obrazy, zabiera flagę z monogramem IHS. Następnie przenosi kościelną ławę, po czym maluje pędzlem na podłodze białą linię przez środek nawy głównej aż do drzwi wejściowych. Przegania z kaplicy kurę. Przez otwarte drzwi do środka wchodzi kobieta, wnosi do wnętrza krzesła i drewnianą szafkę, na której kładzie swój skromny dobytek: obraz oraz torbę, z której wypadają białe piłeczki. Para siada przy stole, do kaplicy wchodzi grupa wiernych. Kobieta wstaje od stołu i zaczyna tańczyć. Po chwili dołącza do niej mężczyzna, tańczą w parze. Etiudę kończą ujęcia z widokiem na kaplicę i płynące nad nią chmury.

Fabuła etiudy, jak wspomina jej autor, była dalekim nawiązaniem do problematyki bezdomności, która w okresie PRL była zjawiskiem marginalnym. Ważnym elementem etiudy była ścieżka dźwiękowa, która niestety się nie zachowała.

słowa kluczowe etiuda filmowa  etiuda  kościół  religia  taniec  obiekty sakralne  bezdomność  szkoła filmowa  fabuła