Archiwum Rodziny Hajnoszów

kolekcja Archiwum Rodziny Hajnoszów
autorzy/autorki Ryszard Hajnosz; Maria Gepner-Hajnosz
występują Ryszard Hajnosz; Maria Gepner-Hajnoszz; Magdalena Hajnosz; Jan Hajnosz
rok 1969

Maria Gepner Hajnosz, architektka, w latach 1975–1983 wykładowczyni na Uniwersytecie Ahmadu Bello w Zarii (Nigeria). Brała udział w Powstaniu Warszawskim razem z matką Stefanią Gepner i bratem Bolesławem, pracowali w kuchni. Bolesław zginął w Powstaniu w wieku 13 lat.

Ryszard Hajnosz, architekt, żeglarz, kapitan jachtowy, organizator rejsów w Polsce i za granicą.

Dzieci: Magdalena Hajnosz, Jan Hajnosz.

Relacja z wyjazdu wakacyjnego nad Zalew Zegrzyński (Jezioro Zegrzyńskie), prawdopodobnie do domu wczasowego w Jadwisinie. Ryszard i Maria płyną łodzią („hamburką”), przybijają do brzegu, Maria unosi kapelusz i przesyła pozdrowienie do kamery. Maria w kostiumie kąpielowym i przeciwsłonecznych okularach przybija łodzią do brzegu i wysiada, machając do kamery. Siada na brzegu obok Ryszarda, który leży na piasku. Maria i Ryszard wchodzą do wody, ochlapują się nawzajem, wskakują, za nimi wskakuje do wody pies Bimba. Widać głowy pływających i podpływającego do nich psa. Para kąpie się w wodzie, kobieta ma na głowie czepek pływacki. Krótkie ujęcie nóg, pomiędzy nimi Bimba. Biały szczeniak chodzi po trawie. Jan wypuszcza z koszyka dwa szczeniaki. Magdalena, siedząc na trawie, głaszcze pieski. Ujęcie z wody śluzy na Wiśle i państwa Hajnoszów płynących łodzią. Ujęcie statku wycieczkowego z dymiącym kominem.

słowa kluczowe Zalew Zegrzyński  łódź  „hamburka”  pływanie  pies  wakacje  szczeniak  Wisła  śluza  statek wycieczkowy