Archiwum Rodziny Hajnoszów

występują Maria Gepner-Hajnosz; Alex
kraj Nigeria
rok 1977–1983

Maria Gepner Hajnosz, architektka, w latach 1975–1983 wykładowczyni na Uniwersytecie Ahmadu Bello w Zarii (Nigeria). Brała udział w Powstaniu Warszawskim razem z matką Stefanią Gepner i bratem Bolesławem, pracowali w kuchni. Bolesław zginął w Powstaniu w wieku 13 lat.

Ryszard Hajnosz, architekt, żeglarz, kapitan jachtowy, organizator rejsów w Polsce i za granicą.

Dzieci: Magdalena Hajnosz, Jan Hajnosz.

Zapis jednej z wycieczek krajoznawczych w okolicach Zarii, w których uczestniczyła Maria z grupą znajomych pracowników naukowych uniwersytetu. Panorama okolicy, zbiornik wodny. Kobieta i mężczyzna, prawdopodobnie znajomi pracownicy uniwersytetu, stoją obok samochodu. Most. Skutery przy drodze. Ujęcia przyrody: roślinność, leżący bezpański pies, ptaki siedzące na drzewach, jaszczurka na skale, drzewa. Kampus Uniwersytetu Ahmadu Bello w Zarii. Budynki uniwersyteckie, na alejkach pośród drzew widać idących studentów i pracowników. Zaparkowane samochody. Mężczyzna w tradycyjnym stroju przejeżdża na rowerze. Dwie kobiety z tacami na głowie kucają pod drzewem i kładą tace przed sobą. Później odchodzą, trzymając się za ręce. Jastrząb na tle nieba. Ciemne ujęcie: kobieta z koszem na głowie. Relacja z wycieczki krajoznawczej. Grupa ludzi, znajomi Marii z uniwersytetu, w trakcie zwiedzania obiektu przyrodniczego. Panoramy okolicy, skały i roślinność. Spacer po wiosce (według opisu dołączonego do taśmy: Stara Zaria). Ulicą wioski idzie grupa osób, prawdopodobnie znajomi Marii z uniwersytetu. Czarnoskóra kobieta siedzi przed chatą. Cztery miejscowe dziewczynki, idąc, odwracają się do kamery. Przed kamerą stoi grupka miejscowych dziewczynek, niektóre mają na głowach tace. Przy murze wśród roślinności przechadzają się pawie. Podchodzi do nich dziewczynka (córka znajomych Marii). Ujęcie z samochodu, przejazd przez wioskę, na poboczu widoczne kobiety idące z pakunkami na głowach. Festiwal folklorystyczny w miasteczku. Pochód mężczyzn w tradycyjnych strojach, bębniarze. Wśród miejscowej ludności przechadza się Maria (z czerwonym szalem przewieszonym przez ramię). Mężczyzna szykuje jedzenie w żeliwnym, płaskim naczyniu ustawionym na palenisku, wyławia rodzaj pierożków i przekłada na stół, widać jedzące dzieci. Krótkie ujęcie ulicznej gry. Ujęcia bazaru, wisząca na prowizorycznym ogrodzeniu kartka z napisem „air force in Chife”. Miejscowe dzieci przed kamerą. Taniec w kręgu kobiet w biało-czerwonych strojach, w dłoniach trzymają białe chustki. Przygrywa im grupa kobiet na tradycyjnych instrumentach, grzechotkach. Aleja w parku, panorama roślinności, leżące bezpańskie psy (nazywane przez Marię busz-dogami). Rośliny w glinianych donicach. Rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Ahmadu Bello w Zarii. Ujęcia przechadzających się studentek i studentów. Drzewo z dużymi strąkami (szarańczyn strąkowy?). Do białego budynku podjeżdża na rowerze mężczyzna, na pierwszym planie pasie się koń. Jest to prawdopodobnie dom, w którym mieszkała Maria w czasie pobytu w Afryce. Ujęcia drzew, między innymi palmy. Biały koń za ogrodzeniem. Ujęcie zbiornika wodnego, na nim roślinność i ptaki. Panorama trzcin. Wycieczka krajoznawcza ze znajomymi Marii z uniwersytetu. Grupa stojąca przy zaparkowanych samochodach, pole uprawne, na polu widać dwóch mężczyzn, jeden z gracką w ręku kopie w ziemi. Drzewa i skały. Jaszczurka na skale. Drogą przejeżdża mężczyzna na motocyklu w tradycyjnej szacie. Grupa zwiedzających idzie drogą. Grupa miejscowych dzieci. Jastrząb na tle nieba. Wioska, grupki tubylców, mężczyzna przejeżdża na motorze. Miejscowe dzieci. Ujęcie z góry, widać chaty z białymi dachami. Ujęcie okolicy z góry, skały o charakterystycznym kształcie. Grupa turystów stoi na wzgórzu. Maria z torebką w ręku na skale przechadza się przed kamerą i macha do operatora. Droga biegnąca przez pole, widać jadącą na rowerze kobietę w białej sukience, biegnie za nią brązowy pies z patykiem w zębach. Pies stoi na drodze, z górki na rowerze zjeżdża Alex, Brytyjczyk, przyjaciel Marii. Pies stoi pośród skał i obwąchuje kamienie. Alex w białym T-shircie i granatowych szortach, pochylony, zbiera coś z ziemi. Alex z psem spacerują wśród skał. Pies Alexa moczy się w rzeczce. Ujęcia z jadącego samochodu: widok na charakterystyczne skały. Polną drogą idzie miejscowa kobieta z pakunkiem na głowie. Zaparkowany przy drodze samochód Marii (mini morris moke). Przed kamerą stoi Alex z dwoma miejscowymi chłopcami, machają do kamery. Maria idzie polną drogą w białej sukience, macha do kamery. Panorama okolicy, ujęcia skał.