Archiwum Rodziny Semenowiczów

kolekcja Archiwum Rodziny Semenowiczów
autorzy/autorki Tomasz Semenowicz
występują Agata Semenowicz; Tomasz Semenowicz; Marta Semenowicz; Ewa Semenowicz; Wanda Dębowska; Tadeusz Dębowski; Jadwiga Dębowska; Leszek Semenowicz; Barbara Semenowicz
rok 1985; 1986; 1989

Sceny z życia rodziny Agaty i Tomasza Semenowiczów, dokumentujące pierwsze cztery lata życia ich najstarszej córki Marty. Młode małżeństwo radziecką kamerę Lomo 2015 otrzymało w prezencie od rodziców Agaty – Wandy i Tadeusza Dębowskich.Maj 1985 roku. Agata Semenowicz wygląda przez okno oddziału położniczego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Jej córka Marta urodziła się 14 maja, to ujęcie jest z 15 lub 16 maja. Mieszkanie Agaty i Tomasza przy ul. Słodowiec 9 (wtedy Lampego) na warszawskich Bielanach. Chwile czułości między młodą mamą a noworodkiem. Mieszkanie rodziców Agaty, Wandy i Tadeusza Dąbrowskich, na warszawskiej Ochocie (ul. 1 Sierpnia, dzisiaj są to Włochy), drugie piętro. Dziecko w leżaczku przy otwartym oknie balkonowym. Mieszkanie Agaty i Tomasza. Marta leży na dmuchanym materacu, który w początkach samodzielnego życia służył młodemu małżeństwu za łóżko. Dziecko unosi główkę, próbuje też pełzać. Pojawia się w tych scenach szmaciana lalka, która była ulubioną zabawką dziewczynki przed erą Barbie. Rodzice kupili ją na festynie z okazji święta 22 lipca na Mariensztacie. Ujęcie z okna mieszkania na siódmym piętrze bloku przy ulicy Słodowiec 9. Panorama Warszawy. Agata kąpie córeczkę w ustawionej na stole dziecięcej wanience. 14 maja 1986 roku. Mieszkanie Agaty i Tomasza. Pierwsze urodziny Marty. Dziewczynka stawia pierwsze samodzielne kroki, próbuje zdmuchnąć pierwszą w życiu świeczkę i smakuje pierwszy tort. Było to domowe ciasto biszkoptowe z kremem budyniowym, ozdobione wiśniami, zrobione na te okazję przez babcię, Barbarę Semenowicz. Tort najwyraźniej pobrudził sukienkę, widzimy bowiem, jak mama i babcia pomagają dziewczynce się przebrać. Kolejne ujęcie z okna mieszkania na siódmym piętrze bloku przy ulicy Słodowiec 9. Tym razem to widok na podwórko. Widać Martę, która chodzi po narysowanym kredą polu do gry w kwadraty. Lato 1986 roku. Rodzina w Lasku Lindego na warszawskich Bielanach, miejscu częstych spacerów Semenowiczów. Tata uczy córkę grać w piłkę. Scena we wnętrzu. Kilkuletnia Marta wygłupia się do kamery. Wskakuje na łóżko. 14 maja 1989 roku. Czwarte urodziny Marty, na których oprócz rodziców, dziadków i prababci obecna jest również jej trzymiesięczna siostra Ewa. Rozemocjonowana Marta zdmuchuje świeczki z tortu, przygotowanego tradycyjnie przez babcię Barbarę, i pokazuje do kamery swój wymarzony prezent – lalkę Barbie.

(KN)