Archiwum Rodziny Oparowskich

kolekcja Archiwum Rodziny Oparowskich
autorzy/autorki Zygmunt Oparowski
występują Zygmunt Oparowski; Maria Oparowska z domu Gorzelak; Wanda Oparowska; Lech Oparowski; Andrzej Gorzelak; Elżbieta Gorzelak; Napoleon Proniewicz; Ewa Proniewicz; Gertruda Michalska.
rok 1964-1965

Zygmunt Oparowski, Maria Oparowska z domu Gorzelak, córka Wanda i syn Lech, kuzyni Andrzej i Elżbieta Gorzelak, Napoleon Proniewicz, córka Napoleona Ewa Proniewicz, syn Napoleona oraz Gertruda Michalska.

Autorem zdjęć jest Zygmunt Oparowski, inżynier, budowniczy Huty Częstochowa i Huty Katowice. Filmy realizował od końca lat 50. XX w.

Filmy zostały zrealizowane kamerą Kwarc 8 mm, film o budowie Huty Częstochowa kamerą Admira Electric 16 mm. Film z wyjazdu wakacyjnego rodziny Oparowskich w góry. Zbliżenie na Wandę, Marię i Leszka stojących w plenerze. Maria z kijkiem w ręku schodzi z góry, za nią idą Wanda i Zygmunt. Leszek i Wanda oglądają ustawioną w plenerze mapę z tytułem „Muszyna Zdrój”. Zwiedzanie Muszyny Zdrój, Wanda i Leszek spacerują po miasteczku. Panorama miasteczka. Drogowskazy z napisem „Krynica” i „Piwniczna”. Wanda podchodzi do drogowskazów na szlaku turystycznym (nieczytelne napisy). Kwatera, w której zatrzymała się rodzina Oparowskich, Leszek niosący drewno wchodzi do chaty. Mapa Krynicy ze znakiem PTTK. Wnętrze pijalni wód mineralnych w Krynicy, napis na ścianie: „wykonano w roku 1935”. Ujęcie Parkowej Góry z szynowej kolejki górskiej, która podjeżdża do górnej stacji. Prawdopodobnie relacja z wycieczki szkolnej klasy Leszka. Zamek Pieskowa Skała, Zygmunt Oparowski spaceruje po dziedzińcu. Tablica informacyjna z napisem: „Muzeum w Pieskowej Skale”. Chłopcy w pobliżu Maczugi Herkulesa. Ujęcie z wnętrza autokaru z uczestnikami wycieczki. Wnętrza muzeum, myśliwskie trofea wiszące na ścianach. Wnętrze sali, w której nocowali chłopcy, na jednym z łóżek leży Leszek ubrany w piżamę. Częstochowa zimą. Krótkie ujęcie Zygmunta, Marii i Wandy Oparowskich idących w padającym śniegu. Wyjazd wakacyjny do ośrodka wypoczynkowego w Dziadówkach. Zygmunt, Maria i Leszek zbierają w lesie grzyby. Wanda i Leszek we wnętrzu domku campingowego, widać łóżko piętrowe. Maria siedzi przed domkiem na leżaku. Zygmunt obiera grzyby przy stoliku ustawionym przed domkiem. Maria czesze się przed lustrem i maluje usta szminką. Górski krajobraz. Maria, Zygmunt i Wanda idą drogą, Maria przegląda się w składanym lusterku i poprawia włosy. Leszek idzie drogą pod parasolem. Maria i Leszek zrywają z krzaków owoce. Rok 1960 lub 1961. Święta Bożego Narodzenia w mieszkaniu rodziny Oparowskich w Częstochowie. Oprócz rodziny Oparowskich na filmie widać kuzynów Andrzeja i Elżbietę Gorzelak. Wnętrze mieszkania, widać ubraną choinkę i włączony telewizor. Wanda i Leszek z kuzynostwem Andrzejem i Elą tańczą i wygłupiają się do kamery. Zawiązują Andrzejowi chustę na oczach. W pobliżu choinki stoi Maria ubrana w czarną sukienkę, w żałobie po śmierci matki. Ujęcie ekranu telewizora, film animowany dla dzieci. Bardzo krótkie ujęcia: Maria siedząca z gazetą na kolanach, obok Elżbieta z otwartą książką. Leszek w łóżku przykryty kołdrą. Zbliżenie na ekran telewizora: śpiewający czarnoskórzy wokaliści, później występ baletowy. W kolejnych ujęciach młodzież bawi się w bitwę na łóżkach. Spacer po wałach sanktuarium na Jasnej Górze. Maria, ubrana w płaszcz z futrzanym kołnierzem z lisa, idzie w towarzystwie Wandy i kuzyna Andrzeja. Wandzie upada torebka, Andrzej ją podnosi. Maria z dziećmi i kuzynostwem spacerują wzdłuż klasztornego muru. Maria pozuje do kamery. Zygmunt z Wandą, Elą i Andrzejem idą w stronę kamery, trzymając się pod ręce. Kraków, odwiedziny u kuzynostwa, rodziny Proniewiczów, przy okazji pierwszej komunii świętej syna Proniewiczów. Ulicą idą Wanda, Napoleon Proniewicz, Gertruda Michalska (ciocia Gilunia) i syn Napoleona ubrany w biały strój komunijny – marynarkę i krótkie spodenki. Wanda macha do kamery. Do grupy dołączył ksiądz w płaszczu i sutannie. Widać przejeżdżające samochody, tramwaj. Są to okolice obecnych ulic Lea i Królewskiej w Krakowie. Gertruda, Wanda i chłopiec idą ulicą. Przed budynkiem z tabliczką „ul. 18 Stycznia 16, dz. Zwierzyniec” stoją Gertruda, Ewa Proniewicz – córka Napoleona, Wanda i Leszek. Częstochowa, park pod sanktuarium na Jasnej Górze. Leszek z aparatem fotograficznym. Widok na sanktuarium jasnogórskie. Ulica, drogowskazy: „Warszawa”, „Katowice”. Na ulicy widoczny autobus (jelcz, tzw. „ogórek”), później dwóch milicjantów na motorze. Leszek spaceruje ulicą przed dużym budynkiem. Kraków, pierwsza komunia święta syna Proniewiczów. Wnętrze kościoła, ksiądz udziela pierwszej komunii zgromadzonym dzieciom. Sceny przed kościołem, syn Napoleona Proniewicza podchodzi do kamery. Grupowe fotografie dziewczynek i chłopców w strojach komunijnych. Wanda z Napoleonem, księdzem i chłopcami pozują do fotografii. Rodzina na dziedzińcu Wawelu.