Archiwum Rodziny Oparowskich

występują Maria Oparowska z domu Gorzelak; Zygmunt Oparowski; Lech Oparowski
rok 1964

Maria i Zygmunt Oparowscy, syn Lech

Autorem zdjęć jest Zygmunt Oparowski, inżynier, budowniczy Huty Częstochowa i Huty Katowice.

Plansza „Częstochowa moje miasto”, rok 1953, rok 1964 (są to plansze początkowe filmów zrealizowanych przez Zygmunta Oparowskiego). Sceny zimowe zrealizowane na wałach pod sanktuarium na Jasnej Górze. Leszek idzie, niosąc na ramieniu narty. Następne ujęcia pokazują jego kolejne zjazdy na nartach, między drzewami, które rosną przy górce zjazdowej. Widać też innych narciarzy i saneczkarzy. Zdjęcia zrealizowane wiosną w czasie rodzinnej wizyty w sanktuarium na Jasnej Górze. Bazylika jasnogórska, pomnik Chrystusa niosącego krzyż, park, mury klasztorne. Wzdłuż muru idzie Maria z Leszkiem, Leszek wychyla się przez mur i obserwuje park. Maria z Leszkiem patrzą na park. Bazylika i zabudowania klasztorne. Maria spaceruje z Zygmuntem. Grupa ludzi zgromadzona przed pomnikiem. Budynek z arkadami, przed wejściem klęczą pielgrzymi. Ulica Częstochowy, w oddali widać wieżę bazyliki, w stronę kamery idzie Zygmunt. Wnętrze kościoła, panorama ścian, widać obrazy, turystów, nad jednym z wejść napis „klauzura”. Od 05:45 film animowany Wilk i zając, prod. ZSRR.

słowa kluczowe Częstochowa  wały  sanktuarium na Jasnej Górze  narciarstwo  sanki  park  bazylika jasnogórska  pomnik  mury klasztorne  zwiedzanie  turyści  pomnik  pielgrzymi  kościół  klauzura