Archiwum Rodziny Leśkiwów

kolekcja Archiwum Rodziny Leśkiwów
autorzy/autorki Bazyli Leśkiw
występują Bazyli Leśkiw; Maria Leskiw; Mirosława Leśkiw; Alina Leśkiw; Jarosław Leśkiw; Anna Smolak
rok 1984

Bazyli Leśkiw, Maria Leśkiw, ich dzieci: Mirosława, Alina i Jarosław, rodzina Marii Leśkiw: matka Anna Smolak, siostra i jej mąż.

Autor filmów Bazyli Leśkiw (07.12.1944–02.02.1998), z zawodu technik budowlany, pasjonat fotografii. Dokumentował rodzinne uroczystości, otworzył też własne studio fotograficzne, w którym zajmował się fotografią okolicznościową oraz zdjęciami do dokumentów. Na początku lat 80. XX w. nabył kamerę LOMO 215 Super 8, którą kręcił, a następnie montował poniższe filmy. Wraz z żoną Marią, która była nauczycielką, mieszkali i pracowali w Ińsku. Rodzina Leśkiwów mieszkała we wsi Budynin na pograniczu polsko-ukraińskim do roku 1947, do akcji „Wisła”. Deportowano ich wówczas do wsi Ścienne koło Ińska. Rodzice i rodzeństwo Bazylego powrócili do swojej wsi w latach 60. Bazyli natomiast pozostał na Pomorzu Zachodnim, ponieważ rozpoczął naukę w szkole średniej w Szczecinie, a potem poznał nauczycielkę z Ińska – Marię, której rodzinę również przesiedlono w ramach akcji „Wisła” (z Woli Matiaszowej w powiecie leskim, gm. Solina do wsi Osieki na Pomorzu).

Film ukazuje sceny z życia rodziny Leśkiwów z roku 1984: żniwa u rodziny we wsi Osieki, m.in. młócenie skoszonego zboża, dziecięce zabawy z psem Robinem w obejściu odwiedzanej rodziny, wypoczynek na działce w Ińsku i spacery ulicami miasteczka, wizyta w Legnicy, gdzie uczyła się w IV LO i mieszkała w internacie najstarsza córka, Mirosława. Film zmontowany z ujęć plenerowych z wyjątkiem jednego krótkiego we wnętrzu, gdzie Mirosława prezentuje dziergany przez siebie sweter, a druga córka Alina przypatruje się mu.

(KN)

słowa kluczowe Ińsko  Osieki  akcja „Wisła”  Legnica  wieś  żniwa  koń  krowa  wóz  praca  pies  piłka  działka  słonecznik  kwiat  jezioro  szkoła  robienie na drutach