Archiwum Rodziny Krajewskich

autorzy/autorki Jarosław Krajewski
występują Jarosław Krajewski
rok 1965

Autorem filmu jest Jarosław Krajewski (ur. w 1952 roku w Poznaniu), który pierwszą kamerę dostał w prezencie od swoich rodziców jeszcze jako nastolatek. Od tamtej pory filmował ważne wydarzenia i życie rodzinne: wesela, wakacyjne wyjazdy w okolice Powidza, a także dorastanie córek Pauli i Zuzanny. Jarosław interesował się dziennikarstwem, w młodości należał do Klubu Dziennikarzy Młodzieżowych (KDM), później pracował m.in. w biurze i zakładowej gazecie w fabryce mebli oraz jako pilot wycieczek po Europie. Obecnie mieszka w Edynburgu w Szkocji.

Impresja filmowa ze Strzałkowa, gniazda rodzinnego matki Jarosława Krajewskiego, nakręcona około 1965 roku. Na film składają się typowe sceny rodzajowe – wspólne posiłki, zabawy, harce dzieci i nastoletnich członków rodziny, a także ujęcia z obejścia: karmienie psów, zabawa ze świniami i warchlakami czy prace w polu. W drugiej części materiału przenosimy się nad wodę, nad którą odpoczywa rodzina: dzieci i dorośli opalają się, kąpią, leżą na kocach, skaczą do wody i pływają rowerem wodnym. Sceny pełne akcji przetykane są ujęciami przedstawiającymi chwile nudy czy zadumy – młodzież siedzi na ganku, strzela z procy, snuje się po ulicach, kobiety siedzą i rozmawiają. Film kończy długa sekwencja z rodzinnego grzybobrania: dorośli uzbrojeni w wiklinowe kosze i łubianki idą do lasu, w tym czasie dzieci grają w piłkę nożną i biegają po leśnej przesiece, gdzie rodzina zostawiła samochody.

słowa kluczowe Strzałkowo  czas wolny  odpoczynek  kąpiel  kajaki  namioty  psy  rower wodny  grzybobranie  piłka nożna  świnie  sianokosy  kombajn