Archiwum Rodziny Krajewskich

autorzy/autorki Jarosław Krajewski
występują Jarosław Krajewski; Paula Krajewska; Zuzanna Krajewska
rok 1986

Autorem filmu jest Jarosław Krajewski (ur. w 1952 roku w Poznaniu), który pierwszą kamerę dostał w prezencie od swoich rodziców jeszcze jako nastolatek. Od tamtej pory filmował ważne wydarzenia i życie rodzinne: wesela, wakacyjne wyjazdy w okolice Powidza, a także dorastanie córek Pauli i Zuzanny. Jarosław interesował się dziennikarstwem, w młodości należał do Klubu Dziennikarzy Młodzieżowych (KDM), później pracował m.in. w biurze i zakładowej gazecie w fabryce mebli oraz jako pilot wycieczek po Europie. Obecnie mieszka w Edynburgu w Szkocji.

Rok 1986. Impresja filmowa z wyjazdu Jarosława Krajewskiego z żoną i córkami do Białowieży, na zaproszenie znajomego dendrologa pracującego w Polskiej Akademii Nauk. Rodzina pojechała tam z Poznania autostopem. Film rozpoczyna sekwencja ze Starej Białowieży, gdzie pod tablicą informacyjną, w otoczeniu starego, potężnego drzewostanu, kręcą się dzieci i turyści. Kamera powoli filmuje ludzi siedzących w kręgu przy wejściu do lasu. Następnie oglądamy sceny rodzajowe z wyjazdu rodzinnego, migawki z Białegostoku i liczne ujęcia z samej Białowieży: spacery po mieście, odpoczynek przy kwaterze, zabawa na płytkim, dziecięcym basenie i odwiedziny w zagrodzie, gdzie dzieci mają okazję obserwować żywy symbol puszczy – nizinnego żubra.

słowa kluczowe Białystok  dendrologia  Białowieża  Stara Białowieża  żubr  basen  drzewa  puszcza  natura  wakacje  odpoczynek  Polska Akademia Nauk  PAN