Archiwum Rodziny Matugów

kolekcja Archiwum Rodziny Matugów
autorzy/autorki Franciszek Matug

Autorem filmów jest Franciszek Matug, ur. w 1926 r. w Zalasowej (woj. małopolskie). Syn Marii i Błażeja. Pochodził z rodziny chłopskiej. W czasie wojny walczył w oddziałach AK i Batalionach Chłopskich. Bezpośrednio po zakończeniu wojny przyjechał do Niedomic (woj. małopolskie) do pracy przy budowie Zakładów Celulozy, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Marię Sikorę. W latach 60. zdobył tytuł inżyniera chemii. W późniejszych latach pracował w Zakładach Wyrobów Galanteryjnych „Galwa” w Tarnowie. Zginął w wypadku samochodowym w 1982 roku.

Ujęcia plenerowe z Niedomic: bocian przechadza się po polu, później wzbija się do lotu. Panorama okolicy. Ujęcia mostu w Biskupicach, przejeżdżające nim auta. Przejeżdżający drogą autobus do Tarnowa. Mężczyzna spacerujący z psem. Niewyraźne ujęcia kościoła z zewnątrz. Film zrealizowany podczas obchodów święta 1 maja w Tarnowie (ul. Lwowska, widok na rynek z ratuszem). Zgromadzeni licznie mieszkańcy obserwują pochód z flagami, w którym idą przedstawiciele różnych grup zawodowych, widać też grupy w tradycyjnych strojach ludowych. Ulica jest udekorowana flagami państwowymi. W kolumnie przejeżdża samochód. Przejście orkiestry z muzykami w strojach ludowych, za nią kolejne grupy niosące sztandary. Przejeżdża samochód z transparentem „1 maja”. Zdjęcia zrealizowane podczas targów galanterii skórzanej (prawdopodobnie w Poznaniu). Ekspozycja wyrobów skórzanych. Plenerowa ekspozycja łódek. Budynek z napisem „Zjednoczenie przemysłu sprzętu sportowego paw. 41”. Budynek z szyldem „Rzemieślniczy dom towarowy”. Zakłady Wyrobów Galanteryjnych „Galwa” w Tarnowie. Mężczyźni stojący przed budynkiem, wnętrze biura i jego pracownice. Ujęcie z pociągu: tablica „Ostrów Wlkp.”.

(PB)

słowa kluczowe Niedomice, wieś, pole, bocian, most, Biskupice, auto, autobus, spacer, pies, Tarnów, ul. Lwowska, ratusz, pochód pierwszomajowy, flagi, samochód, miasto, stroje ludowe, tłum, transparent, targi, galanteria skórzana, ekspozycja, łódki, Zakłady Wyrobów Galanteryjnych „Galwa”, Tarnów, biuro, pociąg, ujęcie z pociągu