Archiwum Rodziny Bełżeckich

czas trwania 00:04:58
lokacje Ojców, Polska
rok 1967–1969

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Impresja filmowa z przełomu lat 60. i 70. z jednodniowego wyjazdu rekreacyjnego do Ojcowa. Wówczas pracowało się od poniedziałku do soboty, więc na weekendowe podróże zostawała tylko niedziela. Film otwierają ujęcia z roślinnością – jak wspomina córka Marzena, Zbigniew Bełżecki miał „fioła na punkcie żółtych kwiatów”. Potem następują sceny rodzajowe z podróży samochodem, charakterystyczną, bordową syreną, a także inscenizacje z Marzeną w roli głównej – malowanie krajobrazu, układ taneczny w kostiumie kąpielowym i taniec w czerwonym stroju sportowym w chmurze siwego, gęstego dymu (to charakterystyczny efekt specjalny Zbigniewa, który, aby podnieść walory wizualne filmu, do ognia dorzucił trochę mokrych liści). Obraz częściowo filmowany ze statywu.

słowa kluczowe Ojców  wypoczynek  turystyka  ognisko  taniec  samochód  podróż  natura  przyroda