Archiwum Rodziny Pisarków

kraj Argentyna
lokacje Buenos Aires, Argentyna
rok 1972

Walery Pisarek był znanym językoznawcą, medioznawcą i popularyzatorem nauki. Kupił kamerę na początku lat 60., podczas wyjazdu służbowego na Węgry, dokąd pojechał jako kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Nowej Hucie.

Film nagrany przy okazji wyjazdu autora na konferencję prasoznawczą do Argentyny. Obserwujemy uczestników konferencji w czasie wolnym (w krótkim ujęciu widać autora filmu, trzyma czaszkę byka), atrakcje turystyczne, panoramy, architekturę, reklamy, szyldy i neony na ulicach Buenos Aires. Zwraca uwagę szczególne zainteresowanie autora pomnikami, kamera uważnie śledzi ich formy i detale. Warto przyjrzeć się nieistniejącemu dziś pomnikowi Krzysztofa Kolumba.

(KN)