Archiwum Rodziny Bełżeckich

kolekcja Archiwum Rodziny Bełżeckich
autorzy/autorki Zbigniew Bełżecki
występują Zbigniew Bełżecki; Jadwiga Bełżecka; Marzena Kawalerowicz; Stanisław Bartkowski
czas trwania 00:16:09
lokacje Zakopane, Polska  Międzyzdroje, Polska  Wieliczka, Polska
rok 1969; 1974

Zbigniew Bełżecki (1914–2009) na co dzień pracował jako chemik w dziale badawczym Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”. Jego archiwum filmowe to zapisy wyjazdów z żoną Jadwigą i córką Marzeną oraz motocyklowych podróży po Europie.
Wyjazdy były zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami, a po ich zakończeniu Zbigniew spisywał nagrane audiodzienniki i samodzielnie tworzył z nich książki. Pasjonował się także przyrodą i fotografią.

Cz. 1

Wyjazd wakacyjny do Międzyzdrojów w 1974 roku, jedyny, w którym uczestniczył Zbigniew Bełżecki, który od morza zdecydowanie wolał Mazury. Typowe sceny rodzajowe z wyjazdu nad Bałtyk: odpoczynek na plaży, kąpiele, spacery i Marzena grająca w siatkówkę plażową.

Cz. 2

Sceny z wyjazdu w okolice Zakopanego około 1969 roku, w którym wzięli udział Zbigniew i Jadwiga Bełżeccy z córką Marzeną. Marzena pozuje w stroju kąpielowym na tle panoramy gór, skąpana w słońcu siedzi na śniegu i maluje, rodzina spaceruje po lesie, stoi nad częściowo zamarzniętym potokiem. Film powstał najprawdopodobniej jesienią, na co wskazuje etap wegetacji roślinności.

Cz. 3

Międzyzdroje, rok 1974. Typowe sceny z pobytu nad morzem, odpoczynek na plaży, kąpiel i brodzenie w wodzie, Marzena z chłopakiem.

Cz. 4

Piknik i odpoczynek nad rzeką, przypuszczalnie 1969 rok, oraz wizyta u kuzynki pod Wieliczką. Zabawa z dzieckiem, kąpiel z dmuchanym kołem ratunkowym – kaczką. Marzena leży na materacu i się opala.

Cz.5

Ponownie Zakopane, około 1969 roku. Przed kamerą widzimy przelotnie ojca Marzeny Zbigniewa, którego najprawdopodobniej sfilmował ówczesny chłopak Marzeny. Rodzina rozmawia, przytula się, żartuje, odpoczywa na kocach na trawie. W ramach pikniku rodzina pali również ognisko, tradycyjnie podsypane mokrymi liśćmi dla wzmocnienia jego walorów wizualnych. Z filmu bije beztroska i radość ze wspólnego spędzania czasu.