Archiwum Rodziny Oparowskich

kolekcja Archiwum Rodziny Oparowskich

Film w niewyjaśnionych okolicznościach znalazł się w kolekcji rodzinnej. Nikt z członków rodziny nie rozpoznał występujących w nim osób. Wnętrze mieszkania, dziewczynka gra na pianinie (ujęcie nut i dłoni na klawiszach), uśmiecha się do kamery. Ujęcia rodziny na balkonie, z góry widać osiedle, przejeżdżający tramwaj. Park, kobieta z dziewczynką spacerują, machają do kamery. Dziewczynka wspina się po skałkach. Wnętrze mieszkania. Mężczyzna w wojskowym mundurze macha do kamery. Kobieta z mężczyzną w mundurze stoją na balkonie. Panorama osiedla. Widok przez okno na osiedle. Kobieta czesze się. Ujęcia kobiety i mężczyzny grających na pianinie. Park, sceny ze spaceru kobiety i mężczyzny w wojskowym mundurze. Para przytula się. Mężczyzna macha wojskową czapką i salutuje do kamery. Krótkie ujęcie we wnętrzu mieszkania, kobieta i mężczyzna, widać otwarte okna. Przechadzka po parku z fontanną, spacer dwóch małżeństw. Wokół inni spacerowicze. Łabędzie w stawie. Wnętrze mieszkania, na łóżku leży mężczyzna z ręką założoną za głową, później zbliżenia kobiety. Ujęcie przed domem. Wnętrze mieszkania, widać nuty stojące na pianinie, łóżko, na którym siedzi lalka, na ścianie wisi makata, kobieta siedzi przy stole z otwartym pudełkiem. Na podstawce do nut stoi portret dziewczynki. Mężczyzna pochylony nad gramofonem (Bambino), później widać go stojącego z kawałkiem papieru w ręku. Mężczyzna i kobieta w bliskim planie głowa przy głowie, pocałunek. Kobieta gra na pianinie. Kobieta z mężczyzną filmują się w lustrze, kobieta trzyma kamerę. Kobieta ze starszym mężczyzną przed blokiem na osiedlu. Kobieta z mężczyzną wsiadają do tramwaju i odjeżdżają. Kobieta podbiega do tramwaju. Ujęcie z tramwaju jadącego ulicą autobusu (jelcz typu „ogórek”). Ujęcie z wnętrza tramwaju stojącej w nim kobiety. Wnętrze mieszkania, mężczyzna w wojskowym mundurze. Sceny przed domem, w plenerze. Starsza kobieta puszcza po chodniku w stronę kamery zabawkową kaczuszkę na kółkach. Ta sama kobieta wśród drzew, zrywa owoce z gałęzi. Kobieta z mężczyzną w mundurze przed chatą. Dwie kobiety oglądają wspólnie zabawki. Mężczyzna w mundurze salutuje do kamery. Do kobiety podchodzi mężczyzna w ciemnych okularach, witają się, mężczyzna całuje starszą kobietę w dłoń. Kobieta zabiera mu ciemne okulary i sama je zakłada. Kobieta zakłada wojskową czapkę, wygłupy do kamery. Żołnierz wsiada do tramwaju nr 8. Żołnierz idzie przez osiedle, na drugim planie widoczny sklep: sam spożywczy. Park, żołnierz idzie alejką, zakłada ciemne okulary, macha do kamery. Impreza rodzinna, zima. Wnętrze, przez drzwi wchodzi mężczyzna w garniturze, przy okrągłym stoliku siedzą starsi państwo, na stole widać ciasto, talerzyki. Mężczyzna wita się, siada przy stole. Ujęcie dwóch kobiet i butelki wina cabernet. Ubrana świątecznie choinka. Mężczyzna pije wino z butelki. Kobieta z aparatem fotograficznym w rękach robi zdjęcie operatorowi kamery. Do pomieszczenia wchodzi kobieta z kotem w rękach, podaje go młodszej kobiecie, ta prezentuje kota do kamery. Kota przejmuje kolejna kobieta, podchodzi z nim do choinki i pokazuje mu, jak ruszają się bombki. Kot zeskakuje ze stołu. Rodzina przy stole, mężczyźni wygłupiają się, jeden drugiego usiłuje nakarmić ciastem, potem karmi też kobietę. Starsza kobieta podchodzi do choinki.