Archiwum Rodziny Oparowskich

kolekcja Archiwum Rodziny Oparowskich

Film w niewyjaśnionych okolicznościach znalazł się w kolekcji rodzinnej Oparowskich. Nikt z członków rodziny nie rozpoznał występujących w nim osób. Ujęcia nieostre. Mężczyzna siedzi obok radia, wchodzi kobieta z małą dziewczynką na ręku. Kobieta siada z dziewczynką przy stole, na którym stoi zabawka pajacyk, czarodziej. Para na kanapie z dwójką dzieci, mężczyzna zabawia je, kobieta sadza mu na ramionach dużego pluszowego misia. Mężczyzna częstuje dziecko ciasteczkami z talerza. Wchodzi kobieta z talerzami zupy. Dziecko sięga po ciasteczko. Wnętrze kościoła, chrzest. Ulica, kościół z zewnątrz, taksówki (samochody Warszawa). Rodzice wynoszą dziecko w odświętnym beciku. Impreza w domu. Na stole bukiet tulipanów, wino muscat navip. Rodzice stoją przy dziecku w wiklinowym łóżeczku. Trzymają zabawki, laleczkę i kaczora Donalda, nad łóżkiem wiszą grzechotki, widać też drugie, starsze dziecko. Plener, podwórze, kobiety i dzieci, mężczyzna pali papierosa w fifce, pies. Impreza w domu. Kobieta przy stole, obok mężczyzna z kieliszkiem. Zastawiony stół. Mężczyzna popija z kieliszka. Kobieta z dzieckiem na kolanach, dziecko oblizuje łyżkę, zjada ciasto z talerzyka. Widać choinkę, mężczyzna uśmiecha się do kamery. Bardzo krótkie ujęcie, rodzina stojąca przy świeżym grobie, na którym leżą kwiaty. Ujęcie rodziny przy stole. Dziewczyna wiesza bombkę na choince. Zima, przez ośnieżony park idzie kobieta z chustką na głowie, w płaszczu i z torebką. Kobieta z mężczyzną w kapeluszu. Wnętrze, starsza kobieta z dziewczynką na rękach, dziewczynka jest niezadowolona. Trzy kobiety przy stole, jedna trzyma w ręku zabawkowego czarodzieja. Do starszej kobiety z dziewczynką podchodzi mały chłopiec, dziewczynka grymasi. Mężczyzna gra na pianinie, kobieta śpiewa, trzymając w ręku tekst. Pozostali słuchają. Osoby siedzące przy stole przekazują sobie dużego pluszowego misia. Mężczyzna wygłupia się, bije misia pięścią, a potem całuje. Później „idzie” misiem po stole w kierunku dziewczynki, ta się śmieje. Kolejne ujęcia wygłupów przy stole. Dzieci wspinają się na łóżko, chłopiec daje buziaka dziewczynce. Plener, zima, sceny ze spaceru w parku. Kobieta i mężczyzna wychodzą z budynku. Trzy kobiety i dziewczynka we wnętrzu, gdzie są wyeksponowane zabawki (wystawa, sklep lub targi zabawek). Kobieta pali papierosa. Ujęcia zabawek na ekspozycji: piłki, figurki, misie, zwierzątka, koniki na biegunach, lalki w strojach ludowych, wózki dla lalek, lalki na obrotowej wystawie, dmuchane piłki, łódki, samochodziki, miś w huśtawce, figurki kaczek, żyrafa. Dziewczyna rozmawia z kobietą z czarnymi upiętymi włosami. Kobieta podrzuca piłkę z ekspozycji.