Archiwum Rodziny Hassa

występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa
lokacje Gwoźnica Górna, Polska
rok 1990

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany na wyjeździe wakacyjnym na kolonie do Gwoźnicy Górnej, w którym uczestniczyły Joanna i Katarzyna, a ich mama Irena Hassa była wychowawczynią. Pierwsze ujęcia ciemne, nieczytelne. Zdjęcia plenerowe. Scenki z zabawy kolonijnej (chrzest kolonijny). Troje dzieci w przebraniach diabełków szturcha miotłą leżącą na kocu Kasię. Kasia wykonuje kolejne zadania, a później klęczy przed kobietą ubraną w białą szatę zrobioną z prześcieradła, która odczytuje coś z kartki. Kolejne scenki z tej zabawy: kobieta ubrana w białą szatę i koronę podaje klęczącemu chłopcu dłoń do ucałowania, obok siedzi „panna młoda”. Widać siedzące na trawie dzieci, które obserwują zabawę. Apel przed szkołą. Młodzież stoi w dwuszeregu, obok grupy starszych dziewczynek widać stojącą Irenę, która była jedną z wychowawczyń na obozie. Kasia odbiera nagrodę od wychowawczyni. Wychowawcy kolonijni stoją przed wejściem do budynku, na którym widać tabliczki „szkoła podstawowa” i „przedszkole”. „Wybory miss” na sali gimnastycznej, prezentacja uczestniczek przed publicznością, jedną z nich jest Joasia ubrana w białą koszulę, krawat i dużą marynarkę. Później dziewczyny prezentują się w przebraniach, na końcu w kostiumach kąpielowych, wszystkie mają kartki z numerami. Joasia przechadza się przed siedzącą na sali młodzieżą w zielonym kostiumie kąpielowym. Ogłoszenie wyników, Joasia jako zwyciężczyni zostaje udekorowana szarfą i koroną. Wychowawca prowadzi Joasię na fotel na najwyższym stopniu podium.

słowa kluczowe Polska  Gwoźnica Górna  kolonie letnie  „chrzest”  apel  nagroda  szkoła  przedszkole  wybory miss kolonii  kandydatki  przebranie  strój kąpielowy  szarfa  korona  podium