Archiwum Rodziny Lissowskich

autorzy/autorki Jan Lissowski
występują Ewa Lissowska; Tomasz Lissowski; Józefa Lissowska
rok 1961

Jan i Józefa Lissowska, oraz ich dzieci: Ewa (rocznik 1950) i Tomek (rocznik 1952).

Autor filmu Jan Lissowski (1920–2008). Był studentem tajnej Politechniki Warszawskiej w latach 1943–1944, po wojnie skończył studia na Wydziale Łączności. Jeszcze w trakcie studiów zatrudnił się w Wytwórni Filmów Dokumentalnych, gdzie z czasem został głównym technologiem. Począwszy od 1957 r., pracował w Filmowym Ośrodku Doświadczalno-Usługowym przy ulicy Dominikańskiej 9 (późniejsze nazwy tej firmy to Filmowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, a następnie FOBR-Techfilm), gdzie wraz z zespołem opracował nowatorską technologię produkcji taśmy magnetycznej, która przez dziesiątki lat służyła m.in. w kinematografii do zapisu dźwięku. W latach 1960–1967 pracował jednocześnie jako dyrektor techniczny w Zakładzie Produkcji Filmów Telewizyjnych w TVP. Później powrócił do pracy na cały etat w FOBR, kontynuując ją aż do przejścia na emeryturę 1 stycznia 1989 roku.

Cz. 1

Film z obozu harcerskiego nad jeziorem Mokrym, blisko wsi Zgon na Mazurach, gdzie przebywali latem 1961 roku Ewa i Tomasz Lissowscy. Sceny rodzajowe z dwóch podobozów: chłopięcego i dziewczęcego. Harcerze zbiegający po trawiastym zboczu do jeziora, przed namiotami, podczas zbiórki, we wnętrzu jadalni. Harcerki na terenie swojego obozowiska, zabawy, posiłek i prace w kuchni polowej, mycie naczyń w jeziorze.

W jednym z ujęć widoczna Józefa Lissowska; rodzice odwiedzili dzieci na obozie w drodze na urlop na kajakach, z którego sceny widzimy w drugiej części filmu.

Cz. 2

Józefa Lissowska w kajaku na jeziorze. Potem odpoczynek i przygotowanie posiłku na terenie Stanicy Wodnej PTTK. Najprawdopodobniej jest to stanica w Starych Jabłonkach nad jeziorem Szeląg Mały, tam bowiem kończyły się lub zaczynały dwutygodniowe wczasy kajakowe PTTK.

Cz. 3

W trzeciej części filmu powracamy do obozu harcerskiego nad jezioro Mokre, gdzie harcerze kąpią się, pływają kajakiem i przygotowują niewielką żaglówkę do wypłynięcia.

(KN)